Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Karnawałowy Turniej Szachowy w ŚDS

Główna treść

Karnawałowy Turniej Szachowy w ŚDS

Organizacja turniejów szachowych na stałe wpisała się w grafik imprez organizowanych w ŚDS w Wolbromiu. Tym razem 26. lutego odbył się kilkugodzinny Karnawałowy Turniej Szachowy, w którym udział, oprócz podopiecznych miejscowego ŚDS wzięli również uczniowie z Zespołu Szkół przy ul. Skalskiej. Emocji jak zwykle nie zabrakło.

Podopieczni ŚDS w Wolbromiu niejednokrotnie udowodnili, że pomimo swojej niepełnosprawności, w grze w szachy są znakomici. Jak wiadomo szachy świetnie rozwijają wyobraźnię, kształcą pamięć, jak również umiejętność logicznego myślenia. Jest to niewątpliwie przyjemna forma terapii, którą wszyscy wychowankowie bardzo lubią. Do zorganizowanego w świetlicy Środowiskowego Domu Samopomocy turnieju przystąpiło 16 zawodników – wśród nich uczniowie ZS oraz podopieczni ŚDS w Wolbromiu. Partie rozgrywano w kategoriach: mężczyźni, kobiety. W kategorii kobiety, każda partia trwała 10 minut dla jednego zawodnika, natomiast w kategorii: mężczyźni – 7 minut. Nad przebiegiem rozgrywek czuwali prowadzący turniej: Elżbieta Kaczmarska i Krzysztof Opiłka.

W turnieju zwycięzcami zostali:

Kategoria mężczyźni:
I miejsce- Damian Król
II miejsce- Łukasz Kaczmarski
III miejsce- Marcin Polarz

Kategoria kobiety:

I miejsce- Magda Ciepał,
II miejsce- Anna Herjan – ŚDS
III miejsce- Alicja Dybek

Podczas rozgrywek panowała miła atmosfera oraz sportowa rywalizacja. Przy okazji podobnych spotkań dodatkowym walorem, a zarazem elementem terapii jest możliwość poznawania przez uczestników nowych ludzi i uczenie się zachowania w nowych sytuacjach. Podopieczni ŚDS mieli możliwość integracji z osobami pełnosprawnymi i odwrotnie. Duże uznanie należy się uczniom, którzy w dobie komputerów i natłoku zajęć w szkole znajdują czas na grę w szachy.  

Greta Fałda