Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Kino Radość na rocznicę powstania warszawskiego

Główna treść

Kino Radość na rocznicę powstania warszawskiego

1. sierpnia, w 69. rocznicę powstania warszawskiego Kino „Radość” zaprasza na film Leszka Wosiewicza „Był sobie dzieciak” z Magdaleną Cielecką i Rafałem Fudalejem w rolach głównych. W tym dniu film nawiązujący do wydarzeń powstania warszawskiego swą ogólnopolską premierę. Cena wszystkich biletów na ten specjalny seans wynosi 12 zł.

Tytułowy bohater filmu Wosiewicza ma kilkanaście lat, „nie udało mu się z powodu wojny podejść do matury. Uczył się na tajnych kompletach, jednak pojęcia takie jak lojalność wydawały mu się jedynie pustymi frazesami w obliczu wszystkiego, co działo się wokół. Marek (Rafał Fudalej) nie walczy w Powstaniu, jak jego koledzy. Ukrywa się z matką w piwnicy, podczas, gdy jego ojciec dowodzi walkami z Ratusza. W pewnym momencie bardziej siłą rozpędu niż pod wpływem przemyślanej decyzji postanawia dołączyć do ojca. W podróż wybiera się sam, jednak wkrótce napotyka na swojej drodze przepiękną Irenę (Magdalena Cielecka), która z kolei poszukuje swojego syna – także walczącego w Powstaniu”.

Jak mówi reżyser Leszek Wosiewicz, bohaterowie jego obrazu „są zwykłymi ludźmi – więc pełnymi sprzecznych uczuć, zdolnymi zarówno do strachu, jak i niebywałej odwagi, szlachetnymi i podłymi w pewnych okolicznościach, pięknymi nieraz i zbrudzonymi życiem”. Film nie jest gloryfikacją Powstania, ale opowieścią o tym, jak człowiek zachowuje się w obliczu historii, która nie pozwala mu żyć własnym życiem. Wosiewicz nie lubi jednoznaczności, dlatego też żaden z jego bohaterów nie jest wyłącznie czarny lub biały, dobry lub zły. Każdy z nich nosi w sobie wszystkie niuanse ludzkiej natury i w sytuacji granicznej musi definiować się wciąż na nowo.

„Kluczowa w tym filmie jest forma opowiadania. Całość zdarzeń oglądamy jakby z wnętrza fotoplastikonu, w którym nieruchome, czarno-białe fotografie uruchamiają się w strumienie filmowych obrazów, nabierają kolorów, stają się na naszych oczach pełnokrwistym filmem. Stąd liczne efekty specjalne, przetworzone obrazy, niestandardowy dźwięk efektów i muzyka, co powoduje, że zrujnowane miasto brzmi jak pustynia podczas piaskowej burzy. Często bardzo realistyczne, wręcz brutalne sceny mieszają się ze zjawiskowymi obrazami niekiedy niemal jak z filmów fantasy. Wszystko po to, by oddać niezwykle osobiste wrażenia ludzi zmuszonych do bytowania w piekielnych warunkach ginącego miasta, a szukających nadziei i schronienia w rozbudzonej wyobraźni”.

Zapraszamy do Kina „Radość” na tę nowoczesną lekcję historii: specjalny premierowy seans filmu „Był sobie dzieciak” 1 sierpnia o godzinie 17.00 (12 zł), a także na seanse weekendowe (9,10 i 11 sierpnia, godz. 18.00 – ceny biletów: 16 zł norm. i 13 zł ulg.).