Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Klaudia Kawula laureatką konkursu historycznego – korespondencja z Dłużca

Główna treść

Klaudia Kawula laureatką konkursu historycznego – korespondencja z Dłużca

9. grudnia 2013 w Krakowie odbył się finał dwuetapowego konkursu „ Stan wojenny w Małopolsce – utrwalamy rodzinną historię” , w którym Klaudia Kawula z klasy IIIa Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu, została laureatką, zajmując wysokie II miejsce. To już kolejny sukces tej uczennicy.

Pierwszy etap konkursowych zmagań polegał na napisaniu pracy opartej na wspomnieniach osób, które pamiętają ten smutny czas. Prawdziwą skarbnicą wiedzy na ten temat jest w naszej szkole pan Stanisław Osmenda- nauczyciel matematyki i chemii, który w tamtym czasie był on studentem Politechniki, mieszkał w Krakowie i, jako bezpośredni świadek wielu ważnych wydarzeń, żywo interesował się życiem politycznym kraju. Mimo młodego wieku i ryzyka jakie ponosił, odważnie włączał się we wszystkie akcje organizowane przez studentów mieszkających w akademikach. Z  jego opowieści uczennica dowiedziała się między innymi, że po wprowadzeniu stanu wojennego w Krakowie ludzie spontanicznie pisali różne teksty, które później przypinano na murach. Pan Stanisław pokazał jej również swój notes, do którego zapisywał najciekawsze z nich. Pamiątki tamtego czasu  przechowuje  on  w specjalnej teczce, którą również udostępnił przygotowującej się do konkursu uczennicy. Największe wrażenie wywarły na niej bibuły, czyli wydawane nielegalnie, poza zasięgiem cenzury publikacje.

W ubiegłym roku szkolnym uczennica z naszego gimnazjum również była laureatką tego konkursu i to właśnie dzięki temu, że pan Stanisław podzielił się z nią swoimi wspomnieniami. W tym roku pomógł  Klaudii  nawiązać kontakt z p. Tadeuszem Szydłowskim, przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Politechnice Krakowskiej w roku 1981, działaczem podziemnego ruchu studenckiego w czasach stanu wojennego. 

Temat pracy był tak interesujący, a materiały zebrane tak obszerne, że nie wszystkie mogły znaleźć się w pracy. To z kolei spowodowało, że Klaudia przygotowała osobną prezentację z ciekawymi materiałami  dla uczniów swojej klasy, a dla nich była to doskonała lekcja historii..

W etapie finałowym uczennica musiała przedstawić przygotowaną przez siebie prezentację, dotyczącą pracy konkursowej oraz udzielić odpowiedzi ustnej na wylosowane pytania, przygotowane przez ekspertów IPN. Z tym zadaniem Klaudia  poradziła sobie doskonale i znalazła się w gronie nagrodzonych laureatów.

Dodatkowa atrakcja gali finałowej, podczas której nagrodzono zwycięzców, była wycieczka historyczna starym, specjalnie przygotowanym tramwajem po Krakowie i Nowej Hucie,  podczas której uczestnicy mogli odwiedzić miejsca związane ze stanem wojennym.

Renata Opiłka
ZS w Dłużcu