Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Klub Szkolnych Detektywów Przeszłości z Kąpiel Wielkich na szlaku Jaskiniowców

Główna treść

Klub Szkolnych Detektywów Przeszłości z Kąpiel Wielkich na szlaku Jaskiniowców

Teoretycznie wiemy, że mieszkamy w przepięknej, bogatej w urokliwe miejsca, ale i pradawne tajemnice okolicy. Ich odkrywanie może być wspaniałą przygodą. Na zachętę dla tych, którzy nie doceniają lub nie znają jeszcze potencjału Jury publikujemy wspomnienie młodych detektywów-archeologów z Kąpiel Wielkich:

Sierpień to czas wakacji, jednak w naszej szkole roiło się od uczniów i nauczycieli. W ramach projektu w dniach od 14 do 22 sierpnia uczestniczyliśmy z naszymi nauczycielami: panią dyrektor Anną Świerczek, panią Zdzisławą Posełek, panią Joanną Duch, panią Anitą Gajowiec i panią Urszulą Wrzesień w niezapomnianych zajęciach, które prowadzili archeolodzy z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pokazali nam oni niesamowite „skarby”, które znaleźli w okolicznych jaskiniach. Były to: kości zwierząt żyjących na naszych terenach przed 40000 lat. Jako młodzi detektywi – amatorzy mieliśmy również możliwość poznania i uczestniczenia w wykopaliskach. Dowiedzieliśmy się jak ciekawa, ale i ciężka jest praca archeologa. Na podstawie przygotowanej prezentacji śledziliśmy zmiany zachodzące w klimacie, a co za tym idzie różnice w faunie i florze naszej małej ojczyzny na przestrzeni kilkudziesięciu tysiącleci. Dziękujemy za wspaniałą podróż do czasów prehistorycznych.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kąpielach Wielkich