Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Kolejne dzieci dostaną darmowe podręczniki

Główna treść

Kolejne dzieci dostaną darmowe podręczniki

Jak informuje resort edukacji, 91 proc. samorządów, w tym Gmina Wolbrom złożyło wnioski o dotację na darmowe podręczniki. W rozpoczynającym się roku szkolnym z pomocy państwa w tym zakresie skorzystają kolejne roczniki dzieci. Tym razem będą to uczniowie drugiej i czwartej klasy szkoły podstawowej, a także uczniowie pierwszej klasy gimnazjum. Przypomnijmy, że w roku szkolnym 2014/2015 bezpłatne podręczniki i materiały ćwiczeniowe otrzymali uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej.

W tym roku pierwszaki otrzymają do użytku książki, z których korzystali w ubiegłym roku szkolnym ich starsi koledzy. Nowe podręczniki trafią do wspomnianych wcześniej drugo- i czwartoklasistów z podstawówek oraz do uczniów rozpoczynających naukę w gimnazjum. Szkoły, dla których organem prowadzącym jest Gmina Wolbrom policzyły już swoich uczniów, a urzędnicy z wolbromskiego magistratu dokonali stosownego „zamówienia” na dotację.

MEN zwraca uwagę, że reforma związana z zaopatrzeniem uczniów polskich szkół w darmowe podręczniki na dwóch etapach edukacji wprowadzana jest stopniowo  i ma się zakończyć do 1 września 2017 r. Wtedy darmowe podręczniki i ćwiczenia dostaną uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjów.

Resort wyliczył, że w pierwszym roku reformy dzięki darmowym podręcznikom w kieszeniach rodziców zostało 101 mln zł. W tym roku, według MEN, oszczędności wyniosą ponad 300 mln.