Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Kolejne spotkanie na temat czerniaka za nami

Główna treść

Kolejne spotkanie na temat czerniaka za nami

Co dzień słyszymy, że powstał nowy lek, szczepionka, że ogłoszono jakieś odkrycie w dziedzinie onkologii, że kolejny sukces medycyny zachwycił świat. Jednak wizyta w szpitalu szybko uczy nas odróżniać nowinki telewizyjne od codzienności… Może więc warto wiedzieć więcej? Może samokontrola swojego ciała i samobadanie pozwoli nam uchronić się przed rozwojem groźnej choroby? W pogłębianiu wiedzy pomaga mieszkańcom naszej gminy Fundacja Rosa Vita.

Fundacja Rosa Vita dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy w Wolbromiu organizuje systematycznie cykl spotkań z lekarzami na temat onkologii i profilaktyki onkologicznej. W ostatnią niedzielę, 13. lipca 2014 r. dzięki życzliwości wolbromskich strażaków w remizie OSP w Wolbromiu odbył się kolejny wykład na temat sposobów rozpoznawania nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego – czerniaka. Uczestniczki mogłi także wziąć udział w szkoleniu samobadania piersi.

Onkolog dr Katarzyna Jaśko uczulała słuchaczy jak rozpoznać cechy charakterystyczne znamion łagodnych i złośliwych. Dowiedzieliśmy się jakie czynniki powinny nas skłonić do częstszej kontroli znamion u dermatologa lub onkologa. Rozmawialiśmy także o tym jak opalanie na słońcu i w solarium, a także urazy mechaniczne mogą wpływać na inicjację i rozwój choroby. Po części teoretycznej pani doktor badała dermatoskopem znamiona zainteresowanych osób. Mamy nadzieję, że to badanie rozwiało obawy i wątpliwości lub pozwoliło się zdecydować na zabieg usunięcia znamion osobom, które wzięły udział w tym badaniu.

W następnej części spotkania dyplomowana pielęgniarka onkologiczna pani Lucyna Kalapeta poprowadziła szkolenie z zakresu samobadania piersi. Jak uciskać pierś? W którym kierunku? Jak mocno? Jak często? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Te i inne pytania znalazły swoją odpowiedź w czasie tego wykładu.

Spotkanie rozpoczęło kolejny cykl wykładów organizowanych przy współudziale środków pozyskanych od gminy Wolbrom przez Fundację Rosa Vita. Zachęcamy do uczestnictwa w tych wykładach tym bardziej, że niestety w Wolbromiu nie ma poradni onkologicznej.

Przed nami kolejny trudny temat – rak odbytu i jelita grubego. Zachęcam do udziału w wykładzie na ten temat i w badaniu, które przeprowadzi lekarz onkolog. Cóż, chodzić do lekarza to raczej większość z nas nie lubi. Ale „wstydliwy” problem z odbytnicą i jelitem grubym szczególnie omijamy szerokim łukiem. Który lekarz sam zapyta nas o ten problem w wywiadzie? Znacie takiego? Wypinanie się „policzkami” do lekarza? A fee… Tymczasem nawet w król Ludwik XVI XVII w musiał to zrobić. Nadstawił wstydliwą część ciała, z której medyk, Charles Francois Felix , wyciął dokuczliwą chorobę króla, czyli przetokę odbytu. W nagrodę chirurg otrzymał tytuł szlachecki i legendarne wręcz honorarium 300 tysięcy liwrów, co wyło równowartością 165 kg czystego złota…

W Wolbromiu będzie można przeprowadzić badanie za darmo. Pomyśl o sobie i przyjdź – o szczegółach akcji będziemy informowali na wolbrom.pl oraz na fanpage`u Fundacji Rosa Vita na Facebooku. Zainteresowanych działalnością Fundacji odsyłamy również na jej  nową stronę internetową rosavita.org

Katarzyna Gardeła
Fundacja Rosa Vita