Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Laury Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego dla gimnazjalistów z „Dwójki”

Główna treść

Laury Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego dla gimnazjalistów z „Dwójki”

28 marca w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbył się wojewódzki etap Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1948. W walce o wolną Polskę”. W tym roku uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą historii Polski i historii powszechnej w latach 1939-1948, z uwzględnieniem broni i barwy, sylwetek dowódców, architektury obronnej, tekstów źródłowych oraz heraldyki, sfragistyki i falerystyki formacji wojskowych.

Ogólnopolskim organizatorem Konkursu było Mazowieckie Kuratorium Oświaty, a koordynatorem w naszym województwie Małopolskie Kuratorim Oświaty. Tegoroczna edycja została objęta również Patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, a list intencyjny w sprawie współorganizacji podpisał wiceminister Maciej Kopeć.
Spośród kilkuset uczestników etapu szkolnego województwa małopolskiego, do kolejnego etapu rejonowego zakwalifikowało się 68 uczniów, a z tego grona awans do następnego etapu wojewódzkiego uzyskało 40 uczestników.
Po laury tegorocznego Konkursu sięgnęli dwaj gimnazjaliści Zespołu Szkół Pod Lasem – Adam Grzywnowicz, który znalazł się w gronie 20 laureatów oraz Bartosz Cygnarowski, jako jeden z 18 finalistów województwa.
Uroczystość wręczenia dyplomów i nagród odbyła się 26 kwietnia w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej laureaci i finaliści otrzymają także dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkoły średniej.

Ewa Gwóźdź