Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Mam haka na raka – korespondencja

Główna treść

Mam haka na raka – korespondencja

19 kwietnia 2015 w świetlicy wiejskiej w Chełmie Fundacja Rosa Vita zainaugurowła tegoroczne spotkania z lekarzami onkologami. W tym roku cykl pod hasłem Mam haka na raka rozpoczęła pani dr Katarzyna Jaśko wykładem o nowotworach skóry i czerniaku. Fundacja Rosa Vita realizując zadanie powierzone przez Urząd Miasta i Gminy w Wolbromiu oraz własne założenia statutowe zorganizowała przy ogromnym współudziale dyrekcji i nauczycieli SP w Chełmie spotkanie z onkologiem.

Pani doktor Katarzyna Jaśko w swoim wystąpieniu omówiła rodzaje znamion na skórze, które powinny wzbudzić naszą czujność – zmiany o charakterystycznym kształcie i wybarwieniu oraz objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę w trosce o własne bezpieczeństwo. Tylko prawidłowe usunięcie znamienia o cechach czerniaka daje szansę na opanowanie choroby. Wymrażanie, usuwanie znamion laserem na zawsze pozbawi lekarzy materiału do badań i zweryfikowania charakteru znamienia. Nadmierne opalanie, zarówno na słońcu jak i w solarium, grozi uruchomieniem czającego się niekiedy pod niepozornym pieprzykiem nowotworu. Uczestnicy spotkania mogli przyjrzeć się na prezentowanych zdjęciach przykładom znamion niegroźnych i czerniakowi. Niestety w Polsce świadomość i wiedza dotycząca czerniaka w porównaniu np. z USA jest bardzo, a nawet zastraszająco niewielka. Niestety przesądy typu „nie ruszaj, bo znamię ruszone przez chirurga wywoła chorobę” wciąż pokutują w społeczeństwie. Czas, abyśmy włożyli je wraz z „przekleństwem czarnego kota” między bajki.

Aby spotkanie nie miało tylko charakteru poważnego lub smutnego, dzieci i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Chełmie przygotowali krótki występ artystyczny. Piosenka pt. Zupa Jarzynowa i rytmiczne tańce poprawiły nastroje zebranych. Patrzyliśmy z podziwem na energię dzieci. Pani dyrektor Knap jest prawdopodobnie jedynym dyrektorem szkoły, który na szpilkach potrafi zatańczyć z dziećmi belgijkę… Podziwiamy!

Na koniec wszyscy chętni mogli poddać się badaniu pod dermatoskopem. Pierwszym chętnym był pan burmistrz Adam Zielnik. Dobry przykład idzie z góry. Mamy nadzieję, że na następnych spotkaniach z lekarzami i badaniach przesiewowych będzie jeszcze więcej mieszkańców, zwłaszcza jeśli dobry przykład daje sam pan burmistrz!

Katarzyna Gardeła
Fundacja Rosa Vita