Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – Pamięć o pomordowanych mieszkańcach Wolbromia

Główna treść

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – Pamięć o pomordowanych mieszkańcach Wolbromia

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, by uczcić pamięć Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Data święta 27 stycznia, upamiętnia także wyzwolenie przez oddziały Armii Czerwonej w 1945 r. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau – obecnie jednego z najważniejszych Miejsc Pamięci o Zagładzie.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest w pamięci władz samorządowych Wolbromia – miasta, które szczególnie ucierpiało na skutek II wojny światowej, tracąc w wyniku ludobójstwa w obozach zagłady, aż połowę ludności (ok. 4500 dzieci, kobiet i mężczyzn). Dziś, pamięć o pomordowanych uczcił Burmistrz Adam Zielnik oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Bartłomiej Żurek. Zgodnie z tradycją żydowską, w skupieniu i zadumie, na płycie jednej ze zbiorowych mogił Cmentarza Wojennego złożyli symboliczne kamienie.

Cmentarz Wojenny Ofiar Holokaustu w Wolbromiu (w lesie przy ul. Skalskiej) obejmuje trzy zbiorowe doły śmierci, do których wrzucono blisko 800 ciał zamordowanych przez Niemców ludzi, rozstrzelanych w okolicznym lesie. Ofiary to żydowscy obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, zamordowani podczas akcji likwidacji getta utworzonego w mieście przez niemieckich okupantów w 1941 r.

Operację wymordowania ludności wolbromskiego getta, Niemcy zorganizowali we wrześniu 1942 r. Większość żydowskich mieszkańców została wywieziona do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Tak, jak w przypadku innych gett, ludzi starszych, chorych i nie nadających się do transportu, organizatorzy zbrodni mordowali na miejscu.

Wolbromski cmentarz, w 2020/21 r. przeszedł kompleksowy remont, zrealizowany z inicjatywy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Krakowskiego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Trzy zbiorowe mogiły, za zgodą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, zostały pokryte grubymi płytami z granitu z nowymi inskrypcjami. Wykonano też nowe ogrodzenie. Nadleśnictwo Olkusz przeprowadziło wycinkę drzew i krzewów zagradzających dojście do mogił, a Gmina Wolbrom zapewniła informujące o cmentarzu odpowiednie oznakowanie drogowe.