Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: 25 mieszkań za niecałe 400 tys. zł!

Główna treść

25 mieszkań za niecałe 400 tys. zł!

25 mieszkań za niecałe 400 tys. zł!

Przykładem skuteczności w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych jest ukończona już przebudowa i adaptacja internatu na mieszkania socjalne i komunalne. 25 nowych mieszkań, które w nim powstały kosztowało zaledwie niecałe 400 tysięcy złotych! Było to możliwe, dzięki pozyskanej ostatnio dopłacie z programu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w wysokości 820 tys. zł.

Ponieważ, w międzyczasie, Gmina Wolbrom stała się jedynym właścicielem budynku internatu, możliwe było aplikowanie przez nas do BGK o dotację na zrealizowaną co dopiero inwestycję. Wniosek złożyliśmy jeszcze przed jej formalnym zakończeniem. Ostatecznie, dwa piętra kosztowały nas niecałe … 400 tys. zł. Tak, dokładnie. Za niecałe 400 tys. zł. z budżetu Gminy Wolbrom mamy 25 nowiutkich mieszkań w internacie! Za udzielone wsparcie składam serdeczne podziękowania dla Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, dla Pana Prezesa PFR Pawła Borysa oraz dla Pani Prezes BGK Beaty Daszyńskiej-Muzyczki – oznajmił Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik.

Jak już pisaliśmy, w budynku, który jest obecnie własnością gminy, na I piętrze wydzielono 13 mieszkań, (4 jednopokojowe i 9 dwupokojowych) a na II piętrze 12 mieszkań (2 jednopokojowe i 10 dwupokojowych). Na mieszkanie jednopokojowe składa się przedpokój z wnęką kuchenną, łazienka i pokój. Z kolei na dwupokojowe: przedsionek, łazienka, pokój dzienny z aneksem kuchennym (w jednym przypadku z wydzieloną kuchnią), oraz sypialnia.

Układ komunikacji wspólnej pozostał bez zmian względem pierwotnego budynku, są to dwie klatki schodowe i wspólne korytarze. Część piwnicy zaadaptowano pod komórki lokatorskie w liczbie 25 (jedna komórka na jedno mieszkanie). Powstały one jako wydzielone boksy w istniejących pomieszczeniach lub z istniejących pomieszczeń. Prace objęły ponadto przebudowę wszystkich instalacji wewnętrznych, wymianę zaworów i skrzynek hydrantowych wraz z osprzętem oraz budowę podjazdu dla osób niepełnosprawnych.

Mieszkania w internacie to kolejny etap w ramach autorskiego programu gminnego ”mieszkanie plus”. W pierwszym etapie, z inicjatywy burmistrza Adama Zielnika, w zmodernizowanym budynku byłego hotelu, powstało 48 nowoczesnych mieszkań. Były to pierwsze od przeszło trzydziestu lat lokale komunalne oddane do użytku mieszkańcom gminy.

Nabór wniosków na mieszkania komunalne i socjalne w budynku byłego internatu już się zakończył. Złożonych zostało ponad 145 wniosków. Obecnie, trwa analiza formalna, później zostaną poddane analizie merytorycznej przez Komisję Mieszkaniową, a na koniec Burmistrz dokona przydziałów.

Od razu rozwieję wątpliwości. Jeżeli ktoś wykazał dochód miesięczny netto per capita w gospodarstwie domowym np. na 4 tys. zł. to niech na nic nie liczy. Prosiłem byśmy traktowali się poważnie – mówi burmistrz. – Teraz możemy jeszcze zagospodarować parter budynku, gdzie planujemy 13 kolejnych mieszkań. Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową. W dalszej kolejności planowana jest nadbudowa hotelu (ul. Pod Lasem), gdzie planuje się 15 mieszkań – wyjawił Adam Zielnik.