Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Młodzi uczą się demokracji

Główna treść

Młodzi uczą się demokracji

Szóstoklasiści z SP1 pod opieką wychowawców i dyrektor Elżbiety Sojki wzięli udział w części obrad Rady Miejskiej w Wolbromiu. Ta specjalna lekcja wychowania obywatelskiego miała uświadomić młodzieży naocznie w jaki sposób stanowione jest lokalne prawo. Uczniowie włączyli się nawet aktywnie w obrady w punkcie „interpelacje i zapytania do burmistrza” zadając włodarzowi Wolbromia kilka ważnych dla siebie pytań.

Stosunkowo niewielu mieszkańców naszej gminy bywa na sesjach Rady Miejskiej, chociaż wszyscy mają takie prawo. Uczniowie ostatnich klas wolbromskiej „Jedynki” co roku korzystają z tego przywileju, poznając zasady funkcjonowania samorządu lokalnego. Młodzież była zatem świadkiem podjęcia kilku uchwał, w tym nadającej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Wolbrom prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

W części poświęconej zadawaniu pytań i interpelacji, w imieniu swoich kolegów pytania burmistrzowi zadawała Gabrysia Rogalska, która interesowała się dlaczego Adam Zielnik wystartował w wyborach, a także co uważa za najważniejsze w rozwoju gminy w najbliższej przyszłości. Pytała też o przyczynę zmiany terminu tegorocznych Dni Wolbromia i jakie działania związane z potrzebami dzieci i młodzieży ma zamiar podjąć burmistrz oraz czy są plany stworzenia nowych miejsc służących rozwojowi sportu, kultury i rozrywki. Najwięcej emocji zdawało się jednak zawierać pytanie o to, czy hala sportowa przy szkole na pewno postanie.

Odpowiadając Adam Zielnik poinformował, że walkę o władzę w gminie podjął motywowany uczuciami patriotycznymi i troską, że źle się dzieje w jego małej ojczyźnie; wspomagany i wspierany przez zacne grono przyjaciół i znajomych otrzymał mandat zaufania społecznego (podobnie jak znaczną część osób ubiegających się z tego samego ugrupowania o mandaty radnych) i przez okres sprawowania władzy zamierza zrealizować obietnice wyborcze, wykorzystując ogromny potencjał gminy.  – Miejmy nadzieję, że zgoda jaka panuje między nami pozwoli nam osiągnąć wszystkie zamierzone cele – tłumaczył burmistrz – Do wyborów startowaliśmy z hasłem „Nam nie jest wszystko jedno” i z ideą zrównoważonego rozwoju miasta i gminy Wolbrom – kontynuował Adam Zielnik.- Chcemy zapewnić równowagę między ciałem i duchem, czyli rozwijając ciężką infrastrukturę, która zapewni rozwój materialny, a w dalszej kolejności da szanse na rozwój duchowy. Najważniejsze są inwestycje – obwodnica, kanalizacja, drogi… dzięki temu będzie możliwe przyciągniecie inwestorów, napływ kapitału, powstanie nowych miejsc pracy, co w efekcie da środki na sprawy ducha, czyli kulturę, sport i rekreację.

Termin Dni Wolbromia… – powodów zmiany daty jest kilka – tłumaczył burmistrz. – Kiedy przed laty, w okresie tworzenia samorządu terytorialnego, powstawała idea obchodów święta miasta, jego termin powiązano z tym, że nadanie praw Wolframowi i Hilaremu nastąpiło w okolicach września. Postanowiłem wrócić do tamtej tradycji.  Dni Wolbromia odbędą się w tym roku 3,4,5 i 6 września. Czwartek rozpocznie się kameralną uroczystością z koncertem Grzegorza Turnaua, zorganizowaną z myślą o sponsorach, żeby im podziękować za wkład, jaki miejmy nadzieję włożą w to nasze wspólne święto. W kolejnych dniach będą bloki sportowo-rekreacyjne, a wieczorami przewidziano koncerty uznanych zespołów i  gwiazd. Jak uczą meteorologiczne dane historyczne – pierwsza połowa września zazwyczaj jest pogodna, więc powinniśmy mieć ładną pogodę…

W związku z pytaniem o plany działań na rzecz dzieci i młodzieży… według mnie wiążą się one z wcześniejszymi kwestiami rozwoju kultury sportu i rekreacji- mówił Adam Zielnik. – Nieskromnie powiem, że będę posługiwał się czasem teraźniejszym, a nie tylko przyszłym, bowiem udało się nam już w tym krótkim czasie trochę podziałać… Zmienia się na bieżąco otoczenie DK, pomagam dyrektorowi jak mogę… Zmieniliśmy pasaż spacerowy, szereg ławek i latarni… estetyka DK zmienia się na bieżąco. Udało się nam pozyskać duże dofinansowanie z Ministerstwa Kultury na remont sanitariatów i wymianę sprzętu nagłaśniającego. Ograniczyliśmy dzięki remontowi instalacji koszty ogrzewania; przy okazji od stycznia seanse kinowe nie są urozmaicane dźwiękami wody przepływającej w kaloryferach… Jest budowany kort tenisowy koło ZS Pod Lasem i powstał tam nowy plac zabaw, obecnie jest grodzony kort w Porębie Dzierżnej, aby wreszcie mógł zacząć żyć. Jesienią koło „Dwójki” powstanie lodowisko w trybie hybrydowym: 300 m2 będzie lodowiskiem syntetycznym, z tworzywa, a  kolejne 600m2 lodowiskiem naturalnym. Na początek lodowisko będzie wynajęte na jeden sezon – chcemy zorientować się jakie będzie zainteresowanie. Gdyby okazało się, że chętnych jest wielu, a zapał nie ustanie po kilku dniach, pomyślimy o zakupie takiego lodowiska na stałe, łącznie z wypożyczalnią łyżew i całym zapleczem… Prowadzimy też rozmowy z dyrektorem DK na temat lokalizacji kortu do squasha oraz lokalizacji kilku boisk wielofunkcyjnych. W dalszej przyszłości, jeżeli budżet pozwoli, będziemy budować ścieżki rowerowe i inne podobne przedsięwzięcia, ale to nie od razu.

Gromkie oklaski młodzieży wywołała ostatnia odpowiedź burmistrza – plany budowy hali sportowej przy SP1 potwierdził zdecydowanym TAK.

Powiązana galeria