Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Młodzież z Waltershausen w Wolbromiu

Główna treść

Młodzież z Waltershausen w Wolbromiu

Po raz kolejny zawitała do naszej gminy 25. osobowa grupa młodzieży z partnerskiej szkoły Regelschule w Waltershausen. 19 maja w auli Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu niemiecką młodzież powitał dyrektor placówki Henryk Pasich wraz z burmistrzem Wolbromia Adamem Zielnikiem

Zwracając się do gości z zagranicy burmistrz przypomniał, że choć formalną umowę partnerską między Wolbromiem i Waltershausen podpisano w 2000 roku, współpraca obu miast sięga jeszcze lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to nawiązane zostały kontakty między załogami istniejących w obu miastach zakładów gumowych. Spotkanie z młodzieżą niemiecką, jak przyznał  burmistrz, było dla niego wyjątkowo szczególne. – Przed 15. laty byłem w gronie witających delegację niemiecką jeszcze jako szeregowy pracownik Urzędu Miasta i Gminy. Ani bym wtedy nie pomyślał, że dziś mogę Was witać już jako burmistrz. Cieszę się, że możemy Was gościć i życzę Wam miłego pobytu na Ziemi Wolbromskiej.

 W ramach podpisanej w 2004 r. umowy partnerskiej między Gimnazjum nr 3 (obecnie Gimnazjum nr 4) i Zespołem Szkół w Wolbromiu, a niemiecką Regelschule w Waltershausen uczniowie partnerskich szkół spotykają się na przemian w Waltershausen i w Wolbromiu. Wyjazdy organizowane wiosną lub jesienią mają charakter edukacyjny.

Animatorkami tegorocznej wymiany młodzieży, podobnie jak i w ubiegłych latach, są nauczycielki języka niemieckiego Ewa Serwatka i Katarzyna Żak z Gimnazjum nr 4 oraz Paulina Tracz z Zespołu Szkół. Młodzież partnerskich miast bierze wspólnie udział w projekcie związanym z ekologią a także w zajęciach rekreacyjno-sportowych i wycieczkach turystyczno-krajoznawczych, które są dla niej dodatkową motywacją do nauki języków obcych.


Jak poinformował nas dyrektor Gimnazjum Henryk Pasich, młodzież niemiecka zwiedziła we wtorek firmę TRI Poland, która jest jednym ze sponsorów ich pobytu w Wolbromiu. W środę goście zwiedzali Kraków, a dziś Ojcowski Park Narodowy.

Powiązana galeria