Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej na Malcie

Główna treść

Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej na Malcie

Comenius-Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej to program, którego celem jest podnoszenie kwalifikacji kadry oświatowej poprzez dofinansowanie wyjazdów do krajów europejskich. Beneficjenci tego programu mogą brać udział w kursach szkoleniowych, konferencjach lub seminariach oraz praktykach typu job-shadowing/ work placement.

W tym roku dofinansowanie uzyskały wnioski dwóch nauczycielek języka angielskiego z gminy Wolbrom, p. Dominiki Łaksy i p. Barbary Olewińskiej. Celem nadrzędnym projektu było uczestnictwo w intensywnym kursie dotyczącym metodyki nauczania języka angielskiego w szkole językowej Link School of English na Malcie. Kurs obejmował lekcje metodyki realizowane w szkole oraz dodatkowe wycieczki fakultatywne, których celem było poznanie kultury, geografii oraz historii Malty.

Dlaczego Malta?

Malta to małe państwo wyspiarskie położone na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii. Początku cywylizacji na Malcie sięgają aż 5200 p.n.e., kiedy to trafili tu pierwsi osadnicy z Sycylii. Ciekawostką jest to, że zostały tu zbudowane świątyne, które są starsze od kręgu kamiennego Stongehenge, a nawet o 1000 lat starsze od piramid! Malta z racji swojego położenia na przestrzeni wieków często przechodziła z rąk do rąk. Wyspę podbili m.in. Kartagińczycy, Rzymianie, Arabowie, Normanowie i Francuzi. Wreszcie Kongres Wiedeński ustanowił Maltę kolonią brytyjską. Niepodległość od Wielkiej Brytanii Malta uzyskała dopiero w 1964 r. Do dziś na ulicach Malty widoczny jest wpływ kultury brytyjskiej. Czerwone budki telefoniczne wyglądają tak samo jak te stojące na ulicach np. Londynu, obowiązuje ruch lewostronny, językiem oficjalnym oprócz maltańskiego jest też język angielski. Malta słynie też ze szkół językowych na wysoim poziomie, do których przyjeżdżają uczniowie z całego świata.

Dlaczego Link School of English?

Szkoła językowa Link School of English na Malcie oferuje m.in. kursy metodyczne dla beneficjentów programu Comenius- Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej. Wysoki poziom nauczania szkoła osiągnęła poprzez zatrudnienie charyzmatycznej trenerki, Brytyjki Tiny na stałe mieszkającej na Malcie, która w sposób niezwykle profesjonalny i innowacyjny poprowadziła warsztaty metodyczne. W grupie, do której trafiłyśmy, oprócz nauczycieli z Polski, byli także nauczyciele ze Słowacji, Chech, Szwecji, Bułgarii, Niemiec i Turcji. Międzynarodowe środowisko umożliwiło wymianę spostrzeżeń dotyczących edukacji w różnych krajach oraz doświadczeń zawodowych. Program kursu zawierał m.in. różne metody nauczania języka angielskiego (Silent Way, TPR), zajęcia dramowe, przeprowadzenie własnych lekcji, obserwację zajęć doświadczonych lektorów oraz lekcję języka maltańskiego.

Co warto zwiedzić?

Zorganizowane wycieczki umożliwiły nam zwiedzenie stolicy Malty-Valletty, wyspy Gozo, Mdiny słynącej z produkcji szkła, słynnego targu rybnego w miejscowości Marsaxlokk, kompleksu świątyń megalitycznych Hagar Qim i Mnajdra oraz Błękitnej Groty i innych przepięknych grot oraz formacji skalnych. Warte polecenia są również katakumby, schrony z II wojny światowej, Grota św. Pawła w Rabacie, pokoje dowodzenia (War Rooms) w stolicy, z których dowodzono atakiem na  Sycylię w czasie II wojny światowej,  miejscowość Mellieha z kościołem farnym St. Marija, a osobom, które marzą o podwodnym świecie polecamy Błękiną Lagunę na wyspie Comino. Malta to tysiące lat historii i mnóstwo miejsc do zobaczenia, zarówno dla znawców, jak również dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z architekturą, malarstwem i historią.

Czy warto spróbować kuchni maltańskiej?

Elementem kultury każdego państwa jest oczywiście też kuchnia. Obce wpływy odegrały i w tej dziedzinie znaczącą rolę. Bliskość Włoch wpłynęła na popularność dań makaronowych, a po Brytyjczykach zostały steki i smażona ryba z frytkami. Malta słynie też z dań z królika i owoców morza, a wyspa Gozo wytwarza pyszne dżemy i sery owcze. Typowe śniadanie to tosty z dżemem lub serem. Pyszne są też maltańskie przekąski. Zasmakowałyśmy zwłaszcza w pastizzi, ciasteczkach z ciasta francuskiego nadziewanych np. szpinakiem lub serem i timpanie- czyli w zapiekance makaronowej z mięsem i serem. Typowe słodkości to maltański nugat z orzechami lub migdałami oraz cannoli z czekoladą lub wanilią. Najbardziej charakterystyczny napój Malty to Kinnie- maltańska wersji coca-coli z pomarańczową goryczką. Zdecydowanie warto spróbować smaków Malty!

Jak się ubiegać o dofinansowanie w ramach programu Comenius- Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej?

Zachęcamy wszystkich nauczycieli do ubiegania się o dofinansowanie wyjazdów zagranicznych w celu podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Jest to doskonały sposób na poszerzenie wiedzy z zakresu języka i metodyki oraz na zdobycie partnerów z innych państw, którzy chętnie przystąpią do kolejnych projektów międzynarodowych. To też bezcenna lekcja historii i geografii. Żaden przewodnik nie odda krajobrazów, smaków i zapachów danego kraju. W ramach Programu Comenius można ubiegać się o wyjazdy szkoleniowie do różnych państw, niekoniecznie na Maltę, a ich wykaz znajduje się w oficjalnym europejskim katalogu szkoleń Grundtvig/ Comenius.

Zalecamy następujące kroki:

1)      sprawdź czy jesteś osobą uprawnioną do udziału w programie,

2)      znajdź kurs lub inne działanie,

3)      dokonaj wstępnej rezerwacji miejsca na szkoleniu u organizatora,

4)      wypełnij formularz wniosku w wersji elektronicznej,.

5)      złóż komplet dokumentów do Agencji Narodowej,

6)      Agencja Narodowa dokona oceny wniosku,

7)      jeśli dostałeś dofinansowanie, wypełnij ankietę potrzebną do sporządzenia umowy,

8)      weź udział w wartościowym kursie językowo- metodycznym,

9)      po powrocie, wypełnij raport końcowy.

10)  podziel się swoim doświadczeniem z innymi nauczycielami.

 Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie:

 http://www.comenius.org.pl/akcje/mobilnosc-szkolnej-kadry-edukacyjnej

Warto rozwijać swoje umiejętności, warto stać się obywatelem Europy!

Dominika Łaksa nauczyciel Zespołu Szkół w Wolbromiu

Barbara Olewińska nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolbromiu