Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Na III Szachowym Turnieju Mikołajowym

Główna treść

Na III Szachowym Turnieju Mikołajowym

Bardzo często można się spotkać z przekonaniem, że szachy są nudne i zbyt trudne dla dzieci. Nic bardziej mylnego, a dowodem na to są dzieci uczęszczające już od 4 lat na zajęcia Koła Szachowego do Domu Kultury w Wolbromiu. 8 grudnia 2019 r. odbył się tam , Mikołajowy Turniej Szachowy zorganizowany dla dzieci oraz młodzieży z terenu całej naszej gminy.

W Turnieju wzięło udział 35 młodych szachistów w wieku od 4 do 15 lat. Grali oni aż 7 rund z przeznaczonym czasem 7 minut na zawodnika, w dwóch odrębnych grupach uwzględniających wiek. Był to już III Turniej Mikołajowy organizowany przez DK Wolbrom, co świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu szachami wśród dzieci.
Obecny Szachowy Mistrz Świata twierdzi, że „wygranym jest zawsze ten, kto cieszy się grą”. Często powtarza to również swoim „szachowym dzieciom” instruktorka oraz opiekunka Koła Szachowego działającego przy DK w Wolbromiu Pani Agnieszka Kundzierewicz. Szachy mają być przede wszystkim przyjemną formą spędzania wolnego czasu, mają dawać radość i okazje do wspólnych rozmów i zawierania przyjaźni z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach.
Podczas Turnieju wielokrotnie podkreślała ona , że już samo przystąpienie do zawodów szachowych jest sukcesem i przejawem odwagi młodego gracza, bo szachy są wymagającą i niełatwą dyscypliną. Wytrwanie do końca i rozegranie wszystkich siedmiu rund pod presją szybko uciekającego czasu to nie lada wyzwanie dlatego też Wielkie BRAWA należą się wszystkim uczestnikom.
Jak sama nazwa wskazuje na Turnieju tym nie mogło zabraknąć Mikołaja, który obdarował wszystkich upominkami, a dla zwycięzców przygotował Puchary oraz nagrody książkowe traktujące o różnych zagadnieniach szachowych. Aby umilić turniejowy czas nie zapomniano również o poczęstunku.
Wśród nagrodzonych znaleźli się :

Kategoria dziecięca :
I miejsce zajął Nikodem Kundzierewicz
II miejsce Kacper Robak
III miejsce Wiktor Gieszczyk
IV miejsce Bartek Haberka

Kategoria młodzieżowa:
I miejsce zajął Stanisław Kundzierewicz
II miejsce Szymon Dela
III miejsce Alicja Kundzierewicz
IV miejsce Miłosz Maślisz
Nagrody książkowe otrzymali również najmłodszy uczestnik oraz najmłodsza uczestniczka turnieju, a byli to : Karolinka Gajda oraz Krzyś Bryzik (4 latka!). Ponieważ Turniej przebiegał w miłej, przyjacielskiej atmosferze, a dzieciaki były bardzo zadowolone mamy nadzieję spotkać się razem na kolejnej IV edycji już za rok.