Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Na pomoc sosnowieckiej katedrze

Główna treść

Na pomoc sosnowieckiej katedrze

29 października spłonął dach zabytkowej katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Ogień zauważono po północy. Mimo natychmiastowej akcji, w której uczestniczyło 62 strażaków z 22 zastępów zabytkowego dachu nie udało się uratować. Dogaszanie pożaru trwało do godzin południowych w środę. W najbliższą niedzielę w kościołach naszej diecezji odbędzie się zbiórka funduszy na odbudowę dachu. Deklarację pomocy złożyli także burmistrz Jan Łaksa i przewodniczacy RM Włodzimierz Żurek.

Jak czytamy na stronie internetowej Diecezji Sosnowieckiej: Pożar jako pierwszy zauważył mieszkający tuż przy katedrze ks. dr Mariusz Trąba. Ks. Trąba wezwał straż i poinformował natychmiast o zdarzeniu bp. Kaszaka, proboszcza katedry ks. kan. Jana Gaika i pozostałych księży posługujących w parafii katedralnej. Duchowni natychmiast weszli do palącego się kościoła wynosząc w bezpieczne miejsce Najświętszy Sakrament. Na miejsce przyjechał też kanclerz diecezji ks. dr Mariusz Karaś.

Wysuszona więźba dachowa, mimo wysiłków strażaków, spłonęła bardzo szybko. Choć starano się używać jak najmniej wody, jednak z konieczności zalano część słynnych malowideł ściennych Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło z których słynęła sosnowiecka katedra. Straty, idące w miliony złotych, będzie można dokładniej oszacować po całkowitym ugaszeniu pożaru i dokładnych oględzinach.

W związku z ogromem strat odbyło się spotkanie w Urzędzie Miasta Sosnowca, na które w geście solidarności pojechał jako reprezentant gminy Wolbrom przewodniczący Włodzimierz Żurek. Wraz z przedstawicielami innych gmin złożył deklarację pomocy Gminy Wolbrom w ratowaniu i odbudowie tego ważnego zabytku sztuki sakralnej, jakim jest sosnowiecka katedra. Ostatnio do wolbromskiego magistratu dotarły podziękowania biskupa Kaszaka za ten gest.