Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Na ulicy Skalskiej będą inteligentne przejścia dla pieszych

Główna treść

Na ulicy Skalskiej będą inteligentne przejścia dla pieszych

Przejścia dla pieszych na ulicy Skalskiej będą bezpieczniejsze. Staraniem burmistrza Wolbromia, dwa przejścia -przy Zespole Szkół oraz ośrodku zdrowia zyskają tzw. oświetlenie wertykalne. Dzięki niemu przejścia, a przede wszystkim obszar bezpośrednio przed nimi, będą doświetlone równomiernym strumieniem światła. Poprawi to widoczność pieszego szczególnie na szarym tle, który będzie widoczny nawet z dużej odległości.
Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał na ten cel 34 tys. zł. dofinansowania, prawie drugie tyle (36 tys. ) dołoży Gmina Wolbrom.

– Lokalizacje w naszym mieście zostały wybrane ze względu na potrzebę poprawy w tych miejscach bezpieczeństwa pieszych. Są to przejścia, z których piesi korzystają bardzo często, a ich oświetlenie jest niewystarczające – mówi burmistrz Adam Zielnik– Inteligentne przejścia to kolejny element służący bezpieczeństwu naszych mieszkańców. Z drugiej strony, to innowacyjne rozwiązanie techniczne umożliwi także oszczędność energii elektrycznej – dodał burmistrz Wolbromia. 
Jak się zakłada, przejścia zostaną wyposażone w słupy i oprawy oświetleniowe zaprojektowane tak, aby oświetlały pieszego na przejściu. Oprawy które montowane będą na niższych słupach skierują światło pod odpowiednim kątem bezpośrednio na zebrę. Oznacza to, że pieszy podczas pokonywania jezdni jest doświetlany z boku, co bardzo poprawi widoczność pieszego. Oprawy tych latarni wyposażone w żarówki LED pozwolą uzyskać jaśniejsze światło przy mniejszym zużyciu prądu.
Ponadto, przejścia wyposażone będą w inteligentny system wykrywania pieszych. Oznacza to, że wyposażony w kamery system analizuje obraz pieszego i oświetla nie tyle samo przejście i jego strefę, ale głównie sylwetkę pieszego, lub pieszych, którzy aktualnie znajdują się na przejściu. Kiedy nie ma ruchu pieszego oprawy mogą zmniejszyć natężenie oświetlenia, co pozwoli na mniejsze zużycie energii elektrycznej. Kiedy pieszy zbliża się do przejścia zostaje wykryty przez autonomiczną kamerę, a system znów go doświetla, czyniąc go bezpiecznym.