Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Najlepsze życzenia dla Lucyny Dudy czyli Siostry Jolanty od Dobrego Pasterza

Główna treść

Najlepsze życzenia dla Lucyny Dudy czyli Siostry Jolanty od Dobrego Pasterza

Wyjątkowa uroczystość jubileuszu 100 lecia urodzin odbyła się wczoraj w Domu Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Wolbromiu. Setne urodziny obchodziła Siostra Jolanta od Dobrego Pasterza (Lucyna Duda). W dniu rocznicy urodzin -24 sierpnia do Szacownej Jubilatki z najlepszymi życzeniami przybyli przedstawiciele władz samorządowych: Przewodniczący Rady Miejskiej Bartłomiej Żurek, wraz Zastępcą Kierownika USC Agnieszką Gołembiowską-Karoń, oraz w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Adama Zielnika – Sekretarz Waldemarem Kolanko.

Goście złożyli serdeczne gratulacje i życzenia: zdrowia, szczęścia, pogody ducha, wiele ciepła oraz miłości i szacunku od rodziny i najbliższych. Odczytali, a następnie przekazali list gratulacyjny od Burmistrza Adama Zielnika, a także listy skierowane do Jubilatki od Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity. Tradycyjnie, do życzeń dołączyli ponadto okolicznościowy bukiet oraz praktyczny upominek.

W dniu jubileuszu Seniorkę odwiedziła także najbliższa rodzina- bratanek z żoną i rodziną.

Wiekowa Jubilatka jest już czwartą osobą, która w tym roku świętowała w naszej gminie ten, jakże dostojny jubileusz.

W spotkaniu urodzinowym, przybyłym gościom towarzyszyły Karmelitanki, dla których jubileusz był również wyjątkowym świętem, gdyż jak wspomniała s. Pawła przełożona zgromadzenia, jest to pierwszy w historii Domu Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Wolbromiu obchodzony tak piękny jubileusz. Z okazji święta, siostry upiekły między innymi wspaniały tort, a także okolicznościowo udekorowały ołtarz w Kaplicy Domu Zakonnego. Na co dzień też zapewniają troskliwą opiekę i upraszają w modlitwie Boga o błogosławieństwo i łaski dla schorowanej Siostry.

Lucyna Duda czyli Siostra Jolanta od Dobrego Pasterza, urodziła się 24 sierpnia 1923 r. w Zendku, w powiecie zawierciańskim. Siostra Jolanta pierwszą profesję złożyła w 1944 r., a śluby wieczyste 25 lipca 1949 r. Wtedy trafiła do Wolbromia, gdzie przebywała do roku 1952. Przez pierwsze trzy lata, obok codziennych zakonnych obowiązków, prowadziła tu pracownię krawiecką dla dziewcząt, a później szyła dla sióstr i służyła lokalnej społeczności robieniem zastrzyków. Z Wolbromia przeniesiono ją do domu zakonnego w Łodzi. Opatrzność poprowadziła siostrę Jolantę również do Żdżar, Siennej, Sosnowca,o Gołkowic, Czernej, Wolbromia, Wielogłów. Na 17 lat trafiła także do Rzymu, gdzie regularnie uczestniczyła w środowych audiencjach papieskich nieraz ściskając ręce „naszego” Papieża. W 2001 r. trafiła po raz kolejny do domu w Wolbromiu.

W 2017 roku, podczas jubileuszu 90-lecia fundacji domu zakonnego Siostra Jolanta cieszyła się jeszcze dobrą kondycją. Niestety, niefortunny upadek w 2018 r., w wyniku którego doznała poważnej kontuzji biodra i późniejszy paraliż uzależniły s. Jolantę od pomocy innych, nie pozwalając jej już na samodzielną aktywność.