Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Najmłodsi poznali zasady bezpieczeństwa drogowego!

Główna treść

Najmłodsi poznali zasady bezpieczeństwa drogowego!

Kolejny rok z rzędu podjęliśmy inicjatywę popularyzacji zasad bezpieczeństwa wśród dzieci rozpoczynających etap nauki szkolnej. Przez cały tydzień prowadziliśmy prelekcje na ten temat. Zajęcia objęły najmłodszych uczniów szkół podstawowych oraz „zerówkowiczów” z Gminy Wolbrom. Organizatorami jak co roku byli Referat Komunikacji Społecznej i Promocji UMiG Wolbrom, Straż Miejska oraz niezawodna firma TRI- Poland.

Zajęcia prowadzone są jesienią – kiedy maluchy rozpoczynają rok szkolny, a specyfika jesienno-zimowej aury sprzyja zwiększonej liczbie wypadków. W tym roku uczniów ze szkół podstawowych naszej gminy odwiedzili Strażnik Miejski – Piotr Serwatka, reprezentant TRI Poland – Anna Patela i Tsuruko Haga oraz Greta Fałda z Referatu Komunikacji Społecznej i Promocji UMiG Wolbrom. Wszystko po to, aby przypomnieć maluchom jak ważne jest dbanie o codzienne bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły.

Podobnie jak w latach ubiegłych fachowe informacje o bezpieczeństwie przekazywał bardzo lubiany przez dzieci funkcjonariusz Straży Miejskiej Piotr Serwatka, który ma znakomity kontakt z najmłodszymi. W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję poznać zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, zarówno w mieście, jak i na wsi. Zwrócono uwagę na prawidłowe korzystanie z pobocza w miejscach, gdzie nie ma chodnika oraz podkreślono rolę elementów odblaskowych w ruchu pieszym i rowerowym. Przy okazji dzieci dowiedziały się jak zachować się w razie ataku groźnego psa lub gdy są zaczepiane przez nieznajomą osobę. Znalazł się także czas na prezentację zawodu strażnika miejskiego. Spotkanie tradycyjnie w szczególny sposób uatrakcyjniły rekwizyty – wyposażenie służbowe strażnika: kajdanki, czapka, lizak. Możliwość ich wypróbowania i przymierzenia sprawiła dzieciakom wiele frajdy. Aby zajęcia nie były nudne maluchy mogły zadawać pytania, śpiewały poznane wcześniej piosenki, a przedszkolaki z PP nr 1 przygotowały nawet przepiękne przedstawienie o znakach drogowych. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, firma TRI Poland, jako producent części do samochodów, mający na uwadze bezpieczeństwo na drodze, dołączyła do akcji i ufundowała dla każdego małego słuchacza praktyczne gadżety w postaci odblasków przyczepianych do plecaków, które zostały wręczone każdemu dziecku na koniec spotkania.  

Celem corocznych prelekcji, które na stałe weszły już w jesienny kalendarz pracy Straży Miejskiej i RKSiP, wsparte rzeczowo przez TRI Poland jest uświadamianie dzieciom niebezpieczeństw z jakimi mogą się spotkać na co dzień i nauczenie ich jak sobie radzić w sytuacjach zagrożenia. Poprzez ciekawy i łatwy do zapamiętania przekaz informacji zajęcia nie są nudne i długo pozostają w pamięci uczniów. Zadowolone dzieciaki zawsze dziękują za poświęcony im czas, cenne rady, prezenty i obiecują, że będą szczególnie uważać na drodze. Do zobaczenia za rok!  

Greta Fałda