Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: W Miechowie zbadają nerki

Główna treść

W Miechowie zbadają nerki

Stacja Dializ B.Braun Avitum zaprasza chętnych, którzy ukończyli 45 lat, do skorzystania z darmowych badań pod kątem chorób nerek. W niedzielę, 17 listopada 2013, w ramach ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST, wykwalifikowany personel przeprowadzi testy krwi 300 wcześniej zarejestrowanym osobom.

Kampanię NEFROTEST w Miechowie organizują Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Stacja Dializ B. Braun Avitum. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Jerzy Miller– Wojewoda Małopolski, Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Dariusz Marczewski – Burmistrz Gminy i Miasta Miechów oraz Miechowskie Koło Diabetyków.  Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP.

Poważne zaburzenia funkcjonowania nerek mają negatywny wpływ na cały organizm. Powodują m.in. problemy z krążeniem i sercem. Bardzo niebezpieczne jest to, że „nerki nie bolą” – choroby tego narządu bardzo długo przebiegają bezobjawowo. „Wykrycie chorób nerek na wczesnym etapie gwarantuje wysoką skuteczność leczenia. Postawienie diagnozy w odpowiednim momencie wymaga jednak dodatkowych badań, m.in. krwi lub moczu. Zbyt późne wykrycie choroby uniemożliwia skuteczne leczenie,a w przypadku znacznego uszkodzenia nerek pacjent najczęściej trafia na dializy” – mówi dr Marek Kolarz, Kierownik Stacji Dializ B. Braun Avitum w Miechowie.

W Polsce, zgodnie z szacunkami nefrologów, problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą), osoby mające w rodzinie chorych na nerki i po ukończeniu 65. roku życia. 

Celem kampanii NEFROTEST jest uświadomienie Polakom, jak ważne są regularne badania pod kątem chorób nerek. „Bezpłatne testy krwi są kulminacyjnym momentem NEFROTESTU, ale to nie jedyne działanie, prowadzone w ramach kampanii. Bardzo ważna jest dla nas akcja informacyjna, prowadzona przy pomocy mediów i z wykorzystaniem naszych własnych materiałów. Chcemy docierać do jak największej liczby osób i przypominać, że większość chorób nerek możemy wyleczyć – pod warunkiem, że zostaną wcześnie wykryte. A wykryć je można za pomocą prostych i tanich badań krwi i moczu” – tłumaczy Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Warunkiem uczestnictwa w bezpłatnych badaniach krwi podczas miechowskiego NEFROTESTU jest wcześniejsza rejestracja. Zapisy prowadzone będą 12 i 13 listopada w godz. 10:00-15:00, pod dwoma numerami telefonów: 515 656 848 i 515 656 858 (wymagany będzie numer PESEL). „Badaniami obejmujemy wyłącznie osoby, które ukończyły 45. rok życia. Każdego chętnego zarejestrujemy na konkretną godzinę. Przypomnę też, że testu nie trzeba wykonywać na czczo” – mówi Aldona Mikołajczyk, pielęgniarka oddziałowa stacji dializ w Miechowie. Próbki krwi przebada renomowane Laboratorium bio-DIAGNOSTYKA z Miechowa.

Miechów jest trzydziestym szóstym miastem w Polsce, w którym organizowany jest NEFROTEST. Do tej pory, w ramach akcji NEFROTEST, przebadaliśmy łącznie ponad 20 tysięcy osób w 35 miastach (m.in. Świebodzin, Zgierz, Wodzisław Śląski, Ostróda, Legnica, Białystok, Pszczyna, Płońsk, Lubań, Tomaszów Lubelski, Stargard Szczeciński, Gniezno, Głubczyce, Jędrzejów, Ostrołęka, Bielsko-Biała, Kwidzyn). Średnio, wyniki około 10 proc. badanych były niezgodne z normami. Wszyscy, którzy wymagali szczegółowych konsultacji, zostali skierowani na dalszą diagnostykę.

Więcej informacji:                                                                                              dr med. Marek Kolarz Stacja Dializ B.Braun Avitum `
tel. 602 759 895
ul. Szpitalna 3
32 – 200 -Miechów
marek.kolarz@avitum.com.pl