Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Najtrudniej zmienić przyzwyczajenia

Główna treść

Najtrudniej zmienić przyzwyczajenia

Po ponad dwóch miesiącach funkcjonowania nowych przepisów dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi większość z nas oswoiła się z nowinkami na tyle, że przestały być jakimkolwiek problemem. Są jednak i tacy, którzy uparcie trzymają się przyzwyczajeń – co z tego, że obiecano zabrać z domu wszystkie śmieci – na „wszelki wypadek” nadal podrzucają je gdzie popadnie.


Ilość worków ze śmieciami podrzucana pod uliczne kosze zmniejszyła się, co nie oznacza, że proceder ten ustał. Służby komunalne potwierdzają, że ustawiane przy koszach worki z odpadami często nie pochodzą z kubłów domowych, a są wytwarzane np. w pobliskich sklepach. Uprzedzamy – w najbliższym czasie Straż Miejska ponowi kontrole umów na wywóz śmieci podpisane przez przedsiębiorców prowadzających działalność gospodarczą. Brak umów będzie skutkowała wypisaniem mandatu, ponieważ nowe przepisy o gospodarce odpadami w gminach dotyczą tylko odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych, a nie w firmach. Te muszą zadbać o wywóz swoich śmieci we własnym zakresie, podpisując umowę z dowolnym zakładem, mającym zezwolenie na świadczenie takich usług.

Kolejny raz uczulamy: nie wolno i nie ma potrzeby wywozić śmieci do lasu czy w pole, gdzie zanieczyszczając otoczenie szkodzą ludziom i środowisku naturalnemu. ZGK Bolesław, który obsługuje Gminę Wolbrom w zakresie gospodarki odpadami  wywiezie nasze śmieci (za wyjątkiem odpadów niebezpiecznych, które wywozi się i utylizuje według innych zasad!)wystawione w wyznaczonym terminie wprost sprzed posesji. Istotne jest, aby przestrzegać zaleceń dotyczących odpadów sortowanych – jeżeli macie Państwo wątpliwości czy poszczególne odpady kwalifikują się jako segregowane  – lepiej wrzucić je do ogólnego kubła.

Nadmiar śmieci w każdej chwili można na własną rękę wywieźć do PSZOK przy ul. 1 Maja.

Szczegóły na temat działalności PSZOK, a także sposobu segregacji śmieci można znaleźć  TU.

  Ewa Barczyk