Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Nakum w Wolbromiu

Główna treść

Nakum w Wolbromiu

Już w najbliższą środę, 29 października będziemy mogli przenieść się do Nakum w sercu gwatemalskiej dżungli, które było jednym z ważniejszych ośrodków kultury Majów, położonym w północno-wschodniej Gwatemali na obszarze tzw. Parku Triangulo. Jego ruiny leżą w odległości ok. 25 km w linii prostej od słynnego miasta Majów – Tikal. Wszystko to dzięki wystawie zdjęć Roberta Słabońskiego, będącej pokłosiem wyprawy archeologów polskich, którzy dokonali w Nakum wielu znaczących odkryć…

Nakum zostało odkryte w 1905 r. przez francuskiego badacza, hrabiego Maurice’a de Perigny. Badania prowadzili tam później Amerykanie, hiszpański badacz Sylvanus Morley, a współcześnie dr Nicholas Hellmuth i Bernard Hermesa. W latach 1999-2003, dzięki zaangażowaniu polskich badaczy (Justyna Olko z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Jarosław Źrałka z Uniwersytetu Jagiellońskiego), dokonano badań na peryferiach Nakum oraz dokumentacji prekolumbijskich graffiti, pokrywających ściany pałaców i świątyń położonych w centrum ruin. Badania Projektu Triángulo w Nakum zakończyły się w roku 2008.W Nakum polscy archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr Jarosław Źrałka i mgr Wiesław Koszkul odkryli 6/7 czerwca 2006 roku grobowiec władcy Majów pochodzący z ok. 700 roku n.e.  We wnętrzu grobu archeolodzy znaleźli wspaniałą ceramikę, m. in. misę przedstawiającą tańczącego boga kukurydzy i niezwykle rzadki pektorał pokryty hieroglifami. Badania prowadzone w Nakum zostały wyróżnione przez amerykański tygodnik TIME i zaliczone do grona najważniejszych odkryć naukowych ostatnich lat (100 New Scientific Discoveries)

Autorem zdjęć , które będziemy mogli podziwiać od środy w wolbromskim Domu Kultury, jest Robert Słaboński. Urodzony w Krakowie fotograf – freelancer po studiach z zakresu archeologii, pracujący głównie dla  Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od ponad 15 lat dokumentuje badania archeologiczne prowadzone w Europie, a także w Ameryce Środkowej i Północnej,  Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji. Autor szeregu reportaży – nie tylko archeologicznych -publikowanych m.in. w amerykańskim i polskim wydaniu National Geographic, w amerykanskich  magazynach Time i Archaeology, w brytyjskim Antiquity, a także w szeregu czołowych magazynów i wydawnictw ukazujących się w Polsce, tj. Polityce, Newsweeku, Gazecie Wyborczej – Duży Format, Rzeczpospolitej, Wiedzy i Życiu i in. Słaboński jest twórcą ilustracji fotograficznych do wielu opracowań naukowych, współpracownikiem kilku placówek muzealnych, np. Muzeum Górnoślaskiego w Bytomiu, Muzeum Ślaskiego w Katowicach, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum w Bielsku- Białej, czy Muzeum Geologicznego AGH, dla których m.in. fotografuje zgromadzone kolekcje. Autorem i współautorem kilku wystaw fotograficznych, prezentowanych w kilkunastu muzeach i galeriach w całej Polsce. Uczestnikiem i dokumentalistą wypraw badawczych, turystycznych i sportowych m.in Rajdu Dakar.

Wernisaż w Wolbromiu rozpocznie się 29.10.2014r o godz. 17.00 spotkaniem z autorem zdjęć. Organizatorem Wystawy jest Fundacja Rosa Vita. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, pod patronatem Burmistrza Gminy Wolbrom oraz Domu Kultury w Wobromiu. Serdecznie dziękuję także za pomoc panu wiceprzewodniczącemu Sejmiku Województwa Małopolskiego Jackowi Sosce.
Zachęcając do zobaczenia pięknej i tajemniczej wystawy oraz wysłuchania opowieści znanego fotografika zapewniam – będzie to wyjątkowe spotkanie z wyjątkowym człowiekiem i opowieść o niezwykłym świecie…

Zapraszam serdecznie
Kasia Gardeła
prezes Fundacji Rosa Vita