Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Nasi docenieni w konkursie Cudowna moc bukietów

Główna treść

Nasi docenieni w konkursie Cudowna moc bukietów

Z okazji przypadającego 15 sierpnia święta popularnie zwanego Świętem Matki Bożej Zielnej na Małym Rynku w Krakowie po raz czwarty odbył się konkurs wojewódzki pn. „Cudowna moc bukietów”. Miło nam poinformować, że wśród wyróżnionych znaleźli się również uczestnicy reprezentujący naszą gminę.

Piękny polski zwyczaj zbierania kwiatów na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypomina starszym i uczy młodych, że na łąkach i w ogrodach rosną wspaniałe zioła i kwiaty, które stosować można nie tylko w celu florystycznym, ale również jako przyprawy w kuchni, oraz w ziołolecznictwie. Bukiety zielne poświęcano zaznaczając w ten sposób szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca. Wierzono, że bukiety i wianki z poświęconych roślin mają cudowną  moc. Z tym właśnie jakże pięknym zwyczajem zbierania kwiatów związany był konkurs „Cudowna moc bukietów”. Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie tradycyjnego bukietu na Święto Matki Bożej Zielnej. Bukiet miał zawierać wyłącznie to, co pochodzi z pól i ogrodów. Wielkość bukietu zależała wyłącznie od inicjatywy uczestników biorących udział w konkursie, ale  każdy musiał wykonać  go samodzielnie. Bukiety  oceniane były  w trzech kategoriach: Tradycyjny Bukiet Zielny, Bukiet Miejski oraz Mały Bukiet – konkurs dla dzieci. Chętnych do udziału w konkursie jak zwykle nie zabrakło. Osoby reprezentujące Gminę Wolbrom zostały uhonorowane nagrodami i wyróżnieniami.

Wyróżnienie w kategorii Tradycyjny Bukiet Zielny otrzymała Justyna Kaczmarska, KGW z Zarzecza oraz Środowiskowy Dom Samopomocy z Wolbromia. Szczęścia nie zabrakło również  Paniom z KGW z Kalisia, które zostały wyróżnione czterema dyplomami w kategorii Tradycyjny Bukiet Zielny oraz Bukiet Miejski. Odbył się też konkurs na Mały Bukiet – który skierowany był dla dzieci do lat trzynastu – okazało się, że ta konkurencja została zdominowana przez dziewczynki z naszej gminy. Zdobywczynią zaszczytnego II miejsca w tej kategorii wiekowej została Magdalena Tabor z Chrząstowic – jej bukiet składał się z ponad czterdziestu ziół i roślin leczniczych zebranych na podwórku oraz okolicznych łąkach!, natomiast III miejsce przypadło Alicji Przyjemskiej – uczennicy klasy szóstej szkoły podstawowej w Gołaczewach. Jest to duży sukces ponieważ bukietów biorących w tym roku udział w konkursie było o wiele więcej niż w ubiegłym.

Bogaty program artystyczny sprawił, że nawet najmłodsze dzieci nie miały czasu na nudę i mogły wykazać się wiedzą botaniczną rozwiązując krzyżówkę. Za poprawne odpowiedzi otrzymywały nagrody.

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy zdobytych nagród oraz niewątpliwego talentu i mamy nadzieję, że odniesione sukcesy zachęcą do kolejnego udziału w tego typu konkursach!

Greta Fałda