Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Nauka przez zabawę

Główna treść

Nauka przez zabawę

70 uczniów z klas drugich i trzecich Gimnazjum nr 4 wyruszyło 27 września 2013r. na nocne podboje fascynującego świata nauki podczas trwającej w Krakowie Małopolskiej Nocy Naukowców. Ta niecodzienna przygoda zmieniła wyobrażenie o być może niekoniecznie dotąd lubianych fizyce czy chemii wielu jej uczestników.
„Grupa naukowców” z klas drugich rozpoczęła swoje spotkanie z nauką na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie mieli możliwość oglądnięcia interaktywnych pokazów doświadczeń z wykorzystaniem urządzeń i materiałów codziennego użytku. Niektórzy uczniowie odczuli pewien niedosyt, gdyż nie zdążyli obejrzeć demonstracji wszystkich pokazów fizycznych wraz z wytłumaczeniem zachodzących w nich praw fizyki. To, co jednak udało się im zaobserwować podczas pokazów, wystarczyło, żeby zachęcić ich do nauki fizyki w szkole. Dowiedzieli się między innymi: dokąd pędzą elektrony i czy ogórek może świecić, co przewodzi, a co izoluje przepływ prądu oraz jak własnoręcznie zrobić zdjęcia 3D. Gimnazjaliści poznali także tajemnice biofizyki oraz dowiedzieli się, jak samodzielnie zbudować głośnik.

Następnie klasy drugie udały się na Akademię Górniczo-Hutniczą na Wydział Elektroniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Pokaz wyładowań piorunowych „Burza w laboratorium”, który zobaczyli, wart był długiego wyczekiwania, gdyż, przytaczając wypowiedzi uczniów, „był po prostu świetny”. Na koniec uczniowie dowiedzieli się, że z wyładowań elektrycznych o różnej częstotliwości można nawet zagrać utwór. Zdumieni wysłuchali melodii ze znanego filmu „Piraci z Karaibów”. Podczas zwiedzania Laboratorium Wysokich Napięć uczniowie oglądnęli także pokaz wyładowań iskrowych i ślizgowych, zobaczyli generator napięć udarowych oraz transformator Tesli.

Ostatnim miejscem, które odwiedziły klasy drugie, był Uniwersytet Rolniczy, gdzie na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt mieli okazję dotknąć najróżniejszych organizmów żywych, np.: węży, kameleonów, białych jeży, patyczaków i pająków. Podczas zajęć interaktywnych „Świat owadów” mogli przyglądnąć się pod mikroskopem wielu gatunkom insektów, niektórzy wzięli także udział w wykładzie: „Co dolega moim pupilkom?”
Klasy trzecie w trakcie Małopolskiej Nocy Naukowców udały się „śladami fizyki”. Swoją przygodę z nauką rozpoczęły na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odbywały się tam warsztaty, pokazy i eksperymenty z udziałem publiczności, która w tym roku wyjątkowo dopisała. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Największą popularnością (zwłaszcza wśród młodszej publiczności) cieszyło się stanowisko „Aż włosy stają na głowie” z generatorem Van der Graafa oraz zwycięska praca konkursu: „Eksperyment Łańcuchowy”. Kolejną atrakcją był wykład z pokazami eksperymentów pana doktora Marka Gołębia: „Fizyka ciekawość świata i nie tylko”, w trakcie którego odbyli podróż po świecie niskich temperatur i zaskakująco zmieniających się właściwości przedmiotów codziennego użytku. Następnym punktem „fizycznej podróży” była wizyta w Instytucie Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk, gdzie wzięli udział w multimedialnym pokazie: „Fizyka, największe widowisko Wszechświata”. Jerzy Głębosz, scenarzysta i reżyser widowiska określił pokaz: „opowieścią trzech prezenterów o tym, jak od kilku tysięcy lat człowiek przygląda się Wszechświatowi i stopniowo wydziera mu jego tajemnice”. Pod gołym niebem przy niesamowitej muzyce uczniowie zostali porwani w intrygujący świat fizyki od czasów starożytnych po współczesność, a jedyne, co ich powstrzymało od zupełnego zapomnienia, to przejmujący chłód wrześniowej nocy.

O północy, pełni wrażeń, z myślami o zostaniu kolejnym genialnym fizykiem czy też biologiem młodzi naukowcy bezpiecznie wrócili do Wolbromia. Po zasłużonym weekendowym wypoczynku z zupełnie nowym nastawieniem rozpoczęli zgłębianie dziedzin fizyki i biologii w szkole.

-Uważamy, że była to jedna z tych nocy, których nie zapomnimy na długo i gorąco zachęcamy do udziału w tego typu przedsięwzięciach. Była to niepowtarzalna okazja zobaczenia wielu ciekawych rzeczy. W interesujący sposób mogliśmy nauczyć się czegoś nowego. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku też uda nam się pojechać na Małopolską Noc Naukowców.

Dominik Grabowski, 2d.
Natalia Augustowska, 3d