Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Naukowa uczta w ZS Pod Lasem

Główna treść

Naukowa uczta w ZS Pod Lasem

Tym razem nie trzeba było jechać na krakowską noc naukowców, by wziąć udział w fascynującej przygodzie z fizyką i chemią, która przyciągnęła tłumy dzieci i rodziców. Organizatorzy Jesiennego Pikniku Naukowego pt. „Nauka w blasku światła”, który zorganizowano w ostatni piątek z wielkim rozmachem w Zespole Szkół Pod Lasem wiedzieli dobrze w jaki sposób zainteresować widzów. Na nudę nie było ani miejsca, ani czasu…

Największą chyba frajdę sprawił najmłodszym uczestnikom pokazów dr Witold Zawadzki z Instytutu Fizyki UJ, który przeprowadził „nabór” nowych studentów na nowy kierunek – „Magia” – na swojej uczelni. Jego wykład „Magiczna fizyka” nie tylko zafascynował, ale także rozbawił  wszystkich widzów. Choć podczas wyjaśniania poszczególnych sztuczek okazało się, że używane do nich czarodziejskie zaklęcia były tylko scenicznym chwytem, to młodzi fizycy z pewnością zapamiętają na jakiej zasadzie działa wahadło, jak podnieść ciśnienie płynu za pomocą zmiany temperatury, skąd wziął się dźwięk świetlnego miecza w „Gwiezdnych wojnach”, czy jak odwrócić szklankę z wodą „do góry nogami”, aby płyn się nie wylał… Kolejny pokaz „Od Łukasiewicza do Davy’ego”, przygotowany przez nauczyciela Stanisława Osmendy wraz z młodymi asystentami, wprowadził widzów w świat chemii i praktycznego zastosowania teorii wiążących  światło i chemiczne reakcje w codziennym życiu.

W dalszej kolejności młodsze dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach  „Zmysł wzroku i optyka”, organizowane przez Fundację Akademia Młodych Odkrywców i prowadzone przez Studenckie Koło Naukowe Fizyków Bozon  WFiIS AGH. Młodzież gimnazjalna i wolbromscy licealiści natomiast budowali most Leonarda da Vinci. Wolbromianin, obecnie doktorant Instytutu Fizyki UJ Tomasz Pięta pokazywał przybyłym fascynujący świat światła w warsztatach „Fizyka na 3F – fluorescencja, fosforescencja, fotony”. Bardziej aktywni fizycznie mogli pokręcić pedałami podczas „zawodów rowerowych” przygotowanych przez Koło Naukowe Mechaników Górników przy Katedrze Maszyn Górniczych Przeróbczych i Transportowych Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie…

Praktycznie w każdym zakątku szkoły można było zobaczyć coś ciekawego, były zatem:  złudzenia optyczne, „Świat w krzywym zwierciadle”, anaglify matematyczne, warsztaty „Jak zbudować lampion?”, pokazy budowy i programowania robotów LEGO Mindstorms… Nie zabrakło ciekawych konkursów i zawodów: budowano mosty z makaronu, układano impresjonistyczne obrazy z puzzli, prezentowano zasadę działania ogniw elektrycznych z… cytryn i ścigano się pojazdami napędzanymi światłem. Na szkolnych korytarzach prezentowano też ciekawostki przyrodnicze: prawdziwe zwierzęce organy – serce, nerki, oko, preparaty zwierzęce i ciekawe okazy flory i fauny.
Wolbromskie spotkanie z nauką okazało się tak fascynujące, że nie wiadomo kiedy nastał wieczór…  Oczywistym dla wszystkich uczestników, zarówno zasiadających jeszcze w szkolnych ławach, jak i licznie przybyłym dorosłym stało się, że nauka nie jest nudna i bardzo przydatna w codziennym życiu… Mamy nadzieję, że dzięki uczestnictwu w pikniku, niejeden dotychczasowy sceptyk stanie się gorącym orędownikiem pozyskiwania nowej wiedzy i stosowania jej w celu ułatwiania życia sobie i innym.

Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół w Wolbromiu serdecznie dziękują za wsparcie i pomoc w organizacji Jesiennego Pikniku Naukowego  „Nauka w blasku światła”:

•    Burmistrzowi Miasta i Gminy Wolbrom panu Adamowi Zielnikowi,
•    Zarządowi Polskiego Towarzystwa Fizycznego Oddział Krakowski,
•    Dziekanowi Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. dr hab. Andrzejowi Warczakowi,
•    Zarządowi Fundacji Akademia Młodych Odkrywców w Krakowie,
pracownikom naukowym i studentom, którzy prowadzili wykłady, pokazy oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży:
•    dr Witoldowi Zawadzkiemu z Zakładu Fotoniki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
•    dr hab. inż. Piotrowi Kulinowskiemu  opiekunowi Koła Naukowego Mechaników Górników przy Katedrze Maszyn Górniczych Przeróbczych i Transportowych Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie oraz studentom zrzeszonym w tym kole,
•    mgr Tomaszowi Pięcie z Zakładu Fotoniki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
•    studentom ze Studenckiego Koła Naukowego Fizyków Bozon z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH w Krakowie,

firmom, które pomogły nam w przygotowaniu tej imprezy:
•    FTT Wolbrom S.A.,
•    ZPU  ALMAZ,
•    PHU BOS,
•    ITCOM,
•    Sklep Ogólnospożywczy Piekarnia Cukiernia Purzyckich
oraz
Radzie Rodziców przy ZS w Wolbromiu.

Powiązana galeria