Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Nawałnica z gradobiciem w gminie Wolbrom. Trwa liczenie strat

Główna treść

Nawałnica z gradobiciem w gminie Wolbrom. Trwa liczenie strat

Niestety, spełniły się ostrzeżenia służb meteorologicznych. Wczorajsze nawałnice, dotkliwie odczuli mieszkańcy Małopolski. Ucierpiała też część powiatu olkuskiego, a szczególnie gmina Wolbrom. Ulewy połączone z gradobiciem najbardziej dotknęły mieszkańców sołectw: Jeżówka, Podlesic II, Poręba Dzierżna, Boża Wola, części Łobzowa i Kąpiel Wielkich. Wystąpiły znaczne szkody, do usuwania których kilkadziesiąt razy wyjeżdżali z interwencją jednostki OSP i PSP JRG z terenu gminy Wolbrom.

Ratownicy usuwali konary powalonych drzew, wypompowywali wodę z zalanych budynków mieszkalnych i gospodarczych, a także sklepów. Nie brakło uszkodzonych dachów domów czy budynków przemysłowych. W Szkole Podstawowej w Porębie Dzierżnej woda zalała sale lekcyjne. 

W związku z zaistniałą sytuacją, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, podczas wideokonferencji zwołanej na godz. 10.00, w której uczestniczył także Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik, zaapelował do samorządowców z gmin dotkniętych nawałnicami o szybkie powołanie komisji szanujących straty, aby jak najszybciej uruchomić pomoc finansową dla poszkodowanych mieszkańców. 

Tylko wczoraj na terenie gminy Wolbrom strażacy interweniowali 53 razy. Wyjazdy kierowane były głównie do zalanych na skutek zniszczonych gradobiciem pokryć dachowych  20 – budynków mieszkalnych, a także szkoły w Porębie Dzierżnej, 26 – budynków gospodarczych i innych. Siedmiokrotnie interweniowano przy połamanych konarach drzew, uszkodzonych drogach i samochodach. 

Zgłoszenia i wnioski o konkretną pomoc przyjmowane są w Urzędzie Miasta i Gminy Wolbrom już od rana. Utworzone zespoły do oszacowania strat w gospodarstwach i na polach uprawnych nadal, na bieżąco przyjmują zgłoszenia i wnioski.  

W tym celu w UMiG Wolbrom uruchomione zostały telefony, pod które należy zgłaszać powstałe szkody: 

 1. Infrastruktura drogowa i komunalna:
  tel. 32 70 65 322 – MICHAŁ BRZEZIŃSKI, MARCIN OSMENDA
 2. Budynki gospodarcze, maszyny rolnicze, uprawy:
  tel. 32 70 65 316 – TERESA BARAN
  tel. 32 70 65 301 – ANETA PEREK
 3. Budynki mieszkalne, uszkodzenie dachów:
  tel. 32 70 65 365 – DAGMARA MUSZALSKA, PAWEŁ GIESZCZYK
  w przypadku braku połączenia z w/w numerem proszę dzwonić pod nr: tel. 32 70 65 301 – ANETA PEREK