Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Nawet zimą nie usiedzą w domu

Główna treść

Nawet zimą nie usiedzą w domu

Dobry gospodarz dba o swoje gospodarstwo przez cały rok. Podobnie jest nad wolbromską Nerką, gdzie zabiegi pielęgnacyjne i prace zabezpieczające teren konieczne są także w zimie, bez względu, a właściwie z powodu, lodu pokrywającego akwen.

Jak informuje nas Paweł Zawisza, sekretarz Stowarzyszenia Wędkarskiego Nerka, okres zimowy sprzyja prowadzeniu niektórych prac nad zamarzniętym akwenem. Dostęp do brzegów po lodzie  pozwala wędkarzom z Nerki na uporządkowanie wyschniętej pałki wodnej, trzciny oraz pielęgnację drzew i krzewów. W tym roku w pracach społecznych na rzecz utrzymania estetycznego wyglądu otoczenia Nerki wzięła udział niewielka garstka zaangażowanych wędkarzy, którzy przez kilka godzin „walczyli” z siłami natury i niszczycielskimi skutkami działań ludzkich. Efekt tych zabiegów będzie widoczny w całej okazałości dopiero na wiosnę i latem. Od 1 listopada do 1 kwietnia bowiem – zgodnie z jednomyślną uchwałą Zarządu Stowarzyszenia – wejście do zamkniętej części parku przy Nerce jest zamknięte dla osób postronnych.   Mieszkańcy okolicznych bloków i inni miłośnicy przyrody  będą mogli zatem korzystać ze spacerowych walorów tego miejsca dopiero na wiosnę.

Stowarzyszenie Wędkarskie Nerka dba o czystość i zrównoważony rozwój zbiornika oraz jego otoczenia przez okrągły rok. Ogrom pracy wykonują wędkarze nieodpłatnie, we własnym wolnym czasie. W działaniach przoduje niestrudzony Stanisław Biernacki, którego zapał wspiera kilku najaktywniejszych członków Stowarzyszenia. Tytaniczna praca wykonana nad Nerką przez tych ludzi skutkuje widocznym efektem – urok Nerki wabi nie tylko coraz to nowe gatunki zwierząt i ptaków, ale także liczne grono spacerowiczów. Ważne, by osoby korzystające z walorów spacerowych tego pięknego miejsca rozumiały i doceniały trud osób dbających tu na co dzień o porządek. Nic nie dzieje się samo – ani porządek i zadbane piękno, ani łatwy do zrobienia bałagan i efekty działań wandali…