Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Niecodzienna lekcja historii

Główna treść

Niecodzienna lekcja historii

Na ciekawy sposób przekazywania wiedzy historycznej wpadli członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej założonego w ubiegłym roku przy IV LO w Olkuszu. 30 września mieszkańcy Wolbromia będą świadkami swoistego powrotu do przeszłości. Uczniowie olkuskiego liceum organizują na terenie miasta grę miejską „Śladami historii. Wolbrom 1939-1952”, do udziału w której zgłosiło się ponad stu uczniów okolicznych gimnazjów i szkół średnich.

Organizatorzy tych nowoczesnych „podchodów” – Klub Historyczny im. Armii Krajowej działający przy IV LO im. K. K. Baczyńskiego w Olkuszu, we współpracy z Referatem Komunikacji Społecznej UMiG Wolbrom w ciekawy sposób chcą przybliżyć młodzieży trudne wydarzenia okupacji i okresu powojennego na terenie miasta Wolbromia. Głównym celem gry miejskiej, organizowanej dla uczczenia przypadającej 27 września 74 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, ma być przypomnienie losów mieszkańców Wolbromia, którzy podczas II wojny światowej stawili czoła niemieckiemu okupantowi, wspomnienie o  pomordowanych podczas okupacji mieszkańcach Wolbromia pochodzenia żydowskiego i polskiego, a także przypomnienie losów ludzi, którzy nie zgodzili się na powojenną rzeczywistość, niejednokrotnie ponosząc wysoką cenę utraty wolności i życia.

Założeniem popularnych obecnie tego typu gier miejskich jest urealnienie sytuacji historycznych i możliwość aktywnego przeżycia przez uczestników i organizatorów podobnych do autentycznych sytuacji i wydarzeń. Organizujący grę miłośnicy historii z IV LO, w większości mieszkańcy gminy Wolbrom, chcą za pomocą przygotowanego pieczołowicie scenariusza gry uświadomić  uczestniczącej w niej młodzieży, jak wielką cenę zapłaciło miasto Wolbrom podczas okresu wojennego oraz powojennego.

Spodziewajmy się zatem w poniedziałek 30 września na ulicach naszego miasta postaci ubranych w podobne do historycznych stroje z czasów wojny, w tym nawet przedstawicieli hitlerowskiego okupanta i radzieckich żołnierzy…
Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz MiG Wolbrom Jan Łaksa.

Ewa Barczyk