„Równość, godność – wspólna sprawa” – pod takim hasłem w miniony piątek w wolbromskim DK świętowano Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. W tym roku oprócz występów scenicznych wszyscy zgromadzeni mogli wspólnie bawić się przy grillu na placu przy DK. Organizatorem tego wydarzenia był Warsztat Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej, działający w strukturze PSOUU koło w Wolbromiu. Akcja miała charakter integracyjno- edukacyjny.
Celem obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych jest przede wszystkim zwrócenie uwagi społeczeństwa lokalnego na bariery: edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, a przede wszystkim mentalne, które uniemożliwiają ludziom z niepełnosprawnościami prowadzenie normalnego życia.
W piątkowe przedpołudnie sala widowiskowa DK w Wolbromiu została zapełniona przez osoby niepełnosprawne i ich opiekunów i rodziny. Na widowni wśród zaproszonych gości nie zabrakło burmistrza Jana Łaksy oraz wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Pyzio, którzy przekazali dzieciom kosz pełen cukierków. Po przemówieniach gości, zgromadzona publiczność obejrzała występy wychowanków WTZ w Lgocie Wolbromskiej oraz OREW. Po części artystycznej przed DK odbył się piknik integracyjny, podczas którego odbyły się zawody sportowe takie jak: bieg slalomem, rzut piłką lekarską, rzut piłką do kosza oraz zabawy plastyczne. Każdy człowiek dobrej woli mógł nabyć specjalne cegiełki, z których dochód zostanie wykorzystany na poprawę warunków bytowych podopiecznych Warsztatu. Pogoda tego dnia sprzyjała zabawie na świeżym powietrzu. Wszyscy przez wiele godzin bawili się wspólnie. Nie zabrakło też tańców.
Można śmiało powiedzieć, że było to wspaniałe spotkanie, który wielu ludziom dał wiele radości, ale i refleksji. Ludzie niepełnosprawni żyją wśród nas – pełnosprawnych. Mają te same prawa, podobne problemy… czasem tylko są trochę bardziej od zdrowych ograniczeni swą niepełnosprawnością, ale nie powinno to być powodem do litości i protekcjonalnego traktowania, ale zwykłej ludzkiej solidarności. Wyciągnijmy do nich rękę, a nie tylko ukradkiem zerkajmy. Dajmy też dobry przykład naszym dzieciom, aby kolejne pokolenia nie traktowały nikogo jako gorszego od siebie tylko z powodu jego niepełnosprawności.
Greta Fałda