Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Nowe przedszkola i oddziały przedszkolne

Główna treść

Nowe przedszkola i oddziały przedszkolne

Zbliżający się wielkimi krokami nowy rok szkolny poprzedzony był wykonaniem licznych prac, poprawiających warunki funkcjonowania placówek oświatowych. Dodatkowe działania związane były też z powstaniem nowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Dotyczy to nie tylko placówek prowadzonych przez Gminę, ale także placówek niepublicznych.

Sposobem „na przetrwanie” niżu demograficznego w niepublicznych szkołach, prowadzonych przez lokalne Stowarzyszenie Oświatowe w budynkach po byłych szkołach publicznych ma być otwarcie m.in. w Porębie Górnej niepublicznego przedszkola. – Zgłosili się do nas zainteresowani rodzice, postanowiliśmy zatem poszerzyć działalność – informuje Ireneusz Mudyń, prezes Stowarzyszenia Oświatowego prowadzącego niepubliczne szkoły w Porębie Górnej, Porębie Dzierżnej, a także nowo powstające przedszkola niepubliczne w Chrząstowicach i właśnie w Porębie Górnej.

Ponieważ obydwa nowe niepubliczne przedszkola będą funkcjonowały w budynkach należących do Gminy, konieczna była współpraca stowarzyszenia z burmistrzem w zakresie przystosowania pomieszczeń do wymogów stawianych wobec placówek tego typu. O ile budynek w Chrząstowicach nie wymagał większych inwestycji, to w Porębie Górnej konieczne było wybudowanie osobnego wejścia do przedszkola. Udało się to dzięki pomocy burmistrza Adama Zielnika, który zgodził się na sfinansowanie budowy potrzebnych schodów i montażu dodatkowych drzwi wejściowych do pomieszczeń w budynku szkolnym.

Przedszkole w Chrząstowicach, w powstanie którego mocno zaangażował się radny z tej miejscowości Bartłomiej Żurek,  uzyskało już wszystkie niezbędne opinie i zgody, w najbliższym czasie może zatem zostać wpisane do rejestru przedszkoli niepublicznych. Przed podobną placówką w Porębie Górnej jeszcze sporo pracy i formalności, więc otwarcie przedszkola w dobrym układzie będzie mogło nastąpić najwcześniej za miesiąc.

Konieczne prace przystosowawcze kończą się też w Wierzchowisku, gdzie duża liczba dzieci objętych obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym spowodowała potrzebę przygotowania dodatkowej sali gdzie będą prowadzenia zajęcia dla 5-latków.  Tym samym w Zespole Szkół w Wierzchowisku w nadchodzącym roku szkolnym będą prowadzone dwa oddziały przygotowania przedszkolnego.

Podobnie kończą się prace w Łobzowie, gdzie decyzją Rady Miejskiej w Wolbromiu przywrócono do życia wygaszone przed laty przedszkole publiczne. Maluchy z Łobzowa będą mogły dzięki temu zostać objęte opieką przedszkolną w budynku swojej przyszłej szkoły, który w okresie wakacyjnym został do tego celu znakomicie przystosowany i wyposażony.

W większości pozostałych placówek oświatowych na terenie naszej Gminy również zostały przeprowadzone większe lub mniejsze prace renowacyjne. o szczegółach niektórych już wspominaliśmy, a o innych będziemy jeszcze pisali.

Wejście do przedszkola w Porębie Górnej będzie z boku budynku
Nowa sala w Wierzchowisku