Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Nowe przystanki z myślą o podróżnych

Główna treść

Nowe przystanki z myślą o podróżnych

Dobra wiadomość dla pasażerów komunikacji publicznej. Pod koniec lutego przy nowo wyremontowanej drodze wojewódzkiej 783 Wolbrom- Olkusz zakończono montaż trzech nowych przystanków, znajdujących się w Gołaczewach kol. Piaski, Chrząstowicach oraz Kalisiu. Pasażerowie nie będą już musieli moknąć, czekając na środek transportu publicznego.

Nowe przystanki w Kalisiu i Gołaczewach zostały zamontowane, ponieważ do tej pory pasażerowie czekający na busa nie mieli się gdzie schronić przed deszczem i wiatrem. Natomiast przystanek w Chrząstowicach został wymieniony na nowy, gdyż stary został uszkodzony podczas remontu drogi.  Po rozpatrzeniu kilku ofert oraz negocjacjach cenowych całkowity koszt przystanków wraz z montażem wyniósł 12.000 zł. Wiaty dostarczyła oraz zamontowała firma ARRET Sp. z o.o. z Gliwic.

Na zamontowanie w najbliższych dniach czekają kolejne przystanki przy drodze wojewódzkiej 794, m.in. w miejscu zburzonego niedawno z powodu poważnych uszkodzeń przystanku w Strzegowej, a także przy kolonii Suskiej oraz  na trasie od Wierzchowiska w stronę Miechowa.

MZGKiM obiecuje też kolejne remonty mocno zniszczonych wiat przystankowych na terenie miasta – m. in. obskurnej i notorycznie niszczonej, przez wywieszanie nielegalnych ogłoszeń, wiaty na dworcu PKS.

Nadal nie wiadomo jaka jest decyzja ZDW w sprawie wnioskowanego przystanku obok przychodni przy ul. Skalskiej. Pojawiły się też wątpliwości, czy przystanek nie sprawi więcej kłopotu niż korzyści – aby powstał, oprócz poniesienia znacznych kosztów, konieczne będzie zlikwidowanie kilkunastu miejsc parkingowych po obydwu stronach drogi, na których niedostateczną ilość wciąż narzekają pacjenci. Do magistratu docierają też głosy, że przystanek nie będzie należycie wykorzystany, bo mało kto zdecyduje się korzystać z busów do Krakowa, aby zmniejszyć uciążliwość pokonania drogi pod górę wzdłuż ul. Skalskiej. W związku z tymi sprzecznymi opiniami burmistrz Jan Łaksa zdecydował o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w tej sprawie, które niebawem zostaną ogłoszone.

Ewa Barczyk