Od dłuższego czasu Nowy Szpital w Olkuszu z myślą o dobru pacjentów stale doskonali i podwyższa jakość swoich usług. W systematycznie poszerzającej się ofercie wśród wielu nowoczesnych usług medycznych znalazł się ostatnio także zabieg wertebroplastyki. Według informacji podanych przez szpital, to nie koniec nowości i już wkrótce lekarzy czekają kolejne wyzwania.
Wertebroplastyka jest to zabieg polegający na przezskórnym wstrzyknięciu cementu kostnego do zmienionego patologicznie trzonu kręgowego. Głównym celem wertebroplastyki jest redukcja, a zazwyczaj całkowite zniesienie dolegliwości bólowych kręgosłupa. Uważa się, że źródłem bólu są mikroruchy beleczek kostnych, spowodowane złamaniem, bądź procesem patologicznym, toczącym się w trzonie. Wstrzyknięcie cementu powoduje usztywnienie i wzmocnienie struktury, co przyczynia się do redukcji bólu. Według badań procedura wertebroplastyki przynosi obniżenie dolegliwości bólowych o 85-95%.
Zaletą wertebroplastyki jest to, że efekt leczniczy zabiegu jest praktycznie natychmiastowy. Pacjent już po kilku godzinach może wstać z łóżka, a następnego dnia jest wypisywany do domu. Tak też było w przypadku pacjenta, który 13. lipca trafił do Oddziału Urazowo – Ortopedycznego Nowego Szpitala w Olkuszu, gdzie został poddany operacji na kręgosłupie i już w drugiej dobie po zabiegu wyszedł do domu. Po zabiegu wertebroplastyki następuje znaczne podniesienie komfortu życia pacjenta. Zabieg jest bezpieczny i nieobciążający chorego ze względu na małą inwazyjność, dlatego praktycznie każdy pacjent może być mu poddany.
Jak przekonuje ordynator Oddziału Urazowo-Ortopedycznego dr Krzysztof Dziurowicz- wertebroblastyka to nie koniec nowości. W najbliższym czasie pojawią się nowe zabiegi takie jak: osteotomia podkolanowa, stosowana u pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi przedziału przyśrodkowego kolana oraz małoinwazyjne zabiegi korekty stopy koślawej.
na podst. inf z Nowego Szpitala w Olkuszu
Greta Fałda