Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: O prawdziwej historii w nowoczesny sposób

Główna treść

O prawdziwej historii w nowoczesny sposób

Spotkanie z ciekawym, mającym coś do powiedzenia człowiekiem zawsze może być źródłem wiedzy i inspiracji. Spotkanie młodych ludzi z autorytetem może zaś przynieść wyłącznie pożytek, dlatego tak cenną inicjatywą wydaje się zorganizowane w ostatni piątek na sali widowiskowej DK spotkanie z Leszkiem Żebrowskim, gorącym propagatorem niezakłamanej najnowszej historii Polski. Po wykładzie dla młodej widowni rapował Tadek „Firma” Solo.

– Projekt narodził się na Naszych głowach już dawno. Po przejrzeniu książek do historii dla gimnazjum i szkół średnich z przykrością stwierdziliśmy, że najnowsza historia Polski zajmuje tam niewiele miejsca. Poprzez spotkanie i rozmowę z takimi ludźmi jak Leszek Żebrowski, autorytetem w zakresie wiedzy o czasach okupacji i trudnych dziejach Polski w latach powojennych, chcemy promować wiedzę historyczną i ideę patriotyzmu wśród młodzieży. Jako dodatkową „atrakcję” do wykładu zaproponowaliśmy występ bliskiego gustom młodzieży rapera Tadka „Firmy” Solo, co niewątpliwie ożywiło wydarzenie. „Solidarności” jak mało komu powinno zależeć na promowaniu takiej postawy- nazwa zobowiązuje – tłumaczy ideę spotkania jeden z jego organizatorów Mariusz Buława z NSZZ Solidarność TRI Poland.
– Chcieliśmy, aby udział młodzieży i innych zainteresowanych spotkaniem z Leszkiem Żebrowskim i jego wykładem był  darmowy. Fundusze na organizację całego przedsięwzięcia pozyskał Związek Zawodowy NSZZ „Solidarność” przy TRI Poland główny organizator imprezy – informuje Mariusz Buława.-  Z pomocą przyszedł Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” z Przewodniczącym Wojciechem Grzeszkiem na czele. Wsparciem okazał się również Urząd Miasta i gminy Wolbrom z burmistrzem Adamem Zielnikiem oraz poseł na Sejm RP Jacek Osuch. Szczególne podziękowania należą się zaś firmom Fightershop oraz Red is Bad które ufundowały upominki dla młodzieży.

Projekt mimo początkowych trudności organizacyjnych  trzeba uznać za udany. Spotkanie zostało wspaniale przyjęte przez ponad 300 osobową publiczność, przeważnie młodych ludzi, uczniów szkół gimnazjalnych i średnich z Wolbromia i Olkusza, którzy dali do zrozumienia organizatorom, że formuła się sprawdziła. – Cieszą miłe słowa i duże zainteresowanie – podsumowuje Buława. – Planujemy aby akcja „Młodzi Patrioci- jak fajnie być patriotą” stała się imprezą cykliczną. Mamy nadzieję, że przy większym zainteresowaniu sponsorów odbywać się będzie co kwartał. Jesteśmy otwarci na każdą współpracę i pomoc finansową. Za piątkowe spotkanie szczególnie dziękujemy naczelnik Wydziału Edukacji UMiG Wolbrom Dorocie Świerczek, która witała prelegenta i gości w imieniu burmistrza, dyrektorowi wolbromskiego Domu Kultury Piotrowi Gamrotowi za pomoc organizacyjną i otwarcie drzwi DK, a nade wszystko młodzieży i nauczycielom, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie.