Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: OBCHODY DNIA GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH WOLBROM 2017

Główna treść

OBCHODY DNIA GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH WOLBROM 2017

„KULTURA I REKREACJA – DROGĄ DO INTEGRACJI” pod taką nazwą 09.06.2017 roku po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolbromiu. W tym dniu odbyła się uroczystość z udziałem naszych wychowanków, uczestników z zaproszonych placówek ich rodzin, przyjaciół, opiekunów, kierownictwa, pracowników oraz zaproszonych gości.
Patronat honorowy nad obchodami objął Wojewoda Małopolski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik, Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Wolbromiu Ksiądz Tadeusz Maj, Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Rafał Solecki, Dyrektor Oddziału PFRON w Krakowie Marta Mordarska, Wicestarosta Powiatu Olkuskiego Jan Orkisz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wolbromiu Dariusz Gorgoń, kierownik Działu Administracji Sumiriko Pani Tsuruko Haga, przedstawiciele instytucji współpracujących na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek.
Po uroczystym otwarciu i przemowach zaproszonych gości, nasi podopieczni mogli zaprezentować swoje możliwości i umiejętności. Jako pierwsi wystąpili uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Lgoty Wolbromskiej w przedstawieniu pt. „Romeo i Julia”. Wiele emocji i wzruszeń dostarczyli laureaci V Małopolskich Impresji Poetyckich Bartłomiej Rams i Grzegorz Perek. Po chwilach zadumy nadszedł czas na „Legendę o Popielu”, którą zaprezentowali wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Wolbromiu. Dzięki tym występom osoby niepełnosprawne mogły zaprezentować swoje umiejętności aktorskie.
Po występach podopiecznych na scenie pojawiła się kadra, na co dzień pracująca z dziećmi i młodzieżą naszego ośrodka. W tym dniu zaprezentowali taniec standardowy „Walc” oraz taniec towarzyski „Twist”, czym po raz kolejny zaskoczyli pozytywnie całą widownię jak i swoją koleżankę Asię wręczając jej statuetkę za choreografię i przygotowanie do występu.
Po części oficjalnej przenieśliśmy się na plac przy Domu Kultury, aby kontynuować naszą zabawę w tematyce „RYCERSTWO I FANTAZY”. W pięknych promieniach słońca, które jak zwykle nas nie zawiodło przenieśliśmy się w czasy średniowiecza gdzie Markiz wraz z Markizą zaprosili wszystkich gości na pokaz mody średniowiecznej przygotowany przez wychowanków i kadrę OREW. Wśród wielu atrakcji na zaproszonych gości czekały kramy w skład których wchodziły: Gry Średniowieczne, U Bakałarza oraz Rękodzieło. Dzięki uprzejmości pana Jana Kołodzieja uczestnicy mogli pooglądać broń białą oraz poprzymierzać prawdziwą zbroję rycerską.
W trakcie zabawy można było posilić się m.in. kiełbaskami z grilla, bograczem, oraz odwiedzić kram z Królewskimi Smakołykami. Znajdowały się w nim różnorakie słodkości, orzeźwiające barwne napoje, miody pitne jak przystało na prawdziwą ucztę królewską.
Na zakończenie obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych zostały wręczone nagrody i dyplomy za udział w konkurencjach sportowych, w których najlepszą placówką okazał się ŚDS Wolbrom zdobywając ufundowany przez P. Adama Zielnika Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom.
Tegoroczne obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych odbywały się w ramach projektu „KULTURA I REKREACJA – DROGĄ DO INTEGRACJI” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego ze środków PFRON.
tekst i foto : http://www.psouu-wolbrom.pl/

GALERIA ZDJĘĆ: