Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Obchody Dnia Ziemi – korespondencja z ZS Pod Lasem

Główna treść

Obchody Dnia Ziemi – korespondencja z ZS Pod Lasem

22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Nasz Dzień Ziemi zorganizowany został 24 kwietnia z udziałem dzieci z wszystkich grup przedszkolnych, nauczycieli oraz przedstawiciela UMiG Wolbrom pani Skarbnik Edyty Żuchowicz- Reszki i pana Dyrektora Waldemara Smotera. Tego dnia w przedszkolu już od rana było widać świąteczną atmosferę. Przedszkolaki przyszły ubrane na zielono i nie mogły się już doczekać występu, który wspólnie przygotowały.

Zespół Szkół w Wolbromiu Przedszkole Publiczne nr 2 jest placówką chętnie propagującą ideę ekologii i dbałości o ziemię. Uczestniczy w programach edukacyjnych związanych ze zdrowym odżywianiem, uczących życia w zgodzie z naturą, tj.: Kubusiowi Przyjaciele Natury, „Mamo, tato, wolę wodę”, „Czyste powietrze wokół nas” oraz projektach współfinansowanych przez firmę TRI Poland. Dodatkowo nasz bliski kontakt z naturą umożliwiają spacery do lasu, które odbywamy prawie codziennie. Te wszystkie zajęcia uczą przedszkolaków dbałości o planetę, na której mieszkamy, dlatego nie mogliśmy zapomnieć o jej święcie.

Uroczystość otwarł pan Dyrektor miłym słowem skierowanym do dzieci. Następnie wystąpiła Ziemia, której życzenia urodzinowe składały Słońce i Księżyc. Przedszkolaki również pokłoniły się Ziemi, aby pokazać, że też chcą z nią świętować. Później poprzez scenkę, w której wystąpiła Ziemia i Lekarz, przedszkolaki zauważyły, że Ziemia też choruje. Inscenizacja wiersza „Sznurek Jurka”, którą przedstawiła grupa „Pszczółki” pokazała, że niektórzy wyrzucają śmieci wszędzie. Inscenizacja wiersza „Brudna rzeka” w wykonaniu grupy „Biedronki” uzmysłowiła przedszkolakom, że dzieci też lubią śmiecić, zwłaszcza wtedy, kiedy nie chcą tracić czasu przeznaczonego na zabawę. Dzieci miały również okazję obejrzeć bajkę ekologiczną pt. „Królewna Przyroda”, w której także poruszony został problem zaśmiecania naszej planety. Na szczęście bajka skończyła się szczęśliwie, bo Królewnę spod góry śmieci uwolnił Książe, który wysprzątał cały las.

Bajkę wspólnymi siłami przedstawiła grupa „Wiewiórek” i „Zajączków”. Na scenie zaprezentowały się również starsze przedszkolaki. Uczestnicy konkursu recytatorskiego i muzycznego z grup „Smerfy” i „Gumisie”, deklamowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce związanej z ziemią. Otrzymali oni gromkie brawa od pozostałych przedszkolaków. Okazuje się, że w naszym przedszkolu rosną prawdziwe talenty. Na zakończenie wystąpiła grupa „Krasnale” w tańcu „Walc kwiatów” i „Taniec kurcząt w skorupkach”, która również otrzymała gromkie brawa od publiczności.

Po występach wszystkich grup przedszkolaki złożyły uroczystą przysięgę, że nie będą się zachowywać jak dzieci z inscenizacji: „Będą dbać o przyrodę i zawsze zakręcać wodę. Do śmietnika wyrzucać śmieci i zachowywać się jak grzeczne dzieci.” A na dowód tego zaśpiewały wspólnie piosenkę: „Posprzątajmy świat”.

Na koniec pani Skarbnik dziękowała dzieciom za miłe spotkanie i piękne występy. Stwierdziła, że przedszkolaki z Przedszkola nr 2 to dzieci, które od teraz już zawsze będą dbać o czystość wokół siebie. Wszyscy otrzymali „Ordery Ekologa”, mające im przypominać o dbałości o środowisko, a przedszkolaki z radością wróciły do swoich sal, a później domów, by tam wrażeniami z występów podzielić się ze swoimi rodzicami.

Powiązana galeria