Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Obudzić w uczniach pasję

Główna treść

Obudzić w uczniach pasję

Chociaż dopiero skończył się wrzesień, to w szkołach niepublicznych w naszej gminie mamy już pierwszy matematyczny sukces. 24 i 26 września w Katowicach odbyły się eliminacje XXIII Wojewódzkiego Konkursu „Nudna Matematyka”, organizowanego przez Stowarzyszenie „Z Nauką w Przyszłość”, mające swoją siedzibę w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Od kilku lat uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Porębie Dzierżnej i Górnej biorą w nim udział.

W tym roku szkolne preeliminacje wyłoniły 7 uczniów, którzy w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Śląskiego walczyli z prawie 200 uczestnikami z każdej kategorii wiekowej.  Aula wykładowa co godzinę zapełniała się dziećmi z klas IV, V, VI i młodzieżą, którzy w ciągu 40 minut musieli się zmierzyć z czterema konkursowymi zadaniami.

Znamy już wyniki! Do półfinału zakwalifikowała się Aleksandra Broczkowska, uczennica klasy VI z Poręby Dzierżnej. Półfinalistce, która osiągnęła wysoki wynik i udowodniła, że matematyka wcale nie jest nudna, bardzo gratulujemy i życzymy powodzenia na dalszych etapach konkursu.

„Nudna Matematyka” to jeden z nietypowych konkursów matematycznych. Ma na celu nie tylko rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej oraz wyrabiania sprawności w przeprowadzaniu  analizy zadania, ale także umiejętności szukania nietypowych, pomysłowych i krótkich rozwiązań zadań. W szukaniu odpowiedzi liczy się spryt i spostrzegawczość.
Eliminacje, które  nie odbywają się w szkolnych ławkach, ale na auli wykładowej Instytutu Matematyki, to także okazja, by  rozwijać w dziecku nie tyle zdolności, co pasję. U osób wybitnych i uzdolnionych nade wszystko liczy się sukces. U tych, którzy swe zdolności realizują z pasją pojawia się satysfakcja, radość i szczęście. To, co nazywamy pasją, dziś – w dobie „wyścigu szczurów” – bywa zapomniane. O wzbudzeniu pasji często decyduje przypadek, jedno zdarzenie – warto więc stwarzać młodym ludziom takie okazje, bo praca z połączona pasją  daje nie tylko satysfakcję, ale także przyjemność z jej wykonywania i radość z osiągnięć.

Patrycja Furman