Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Odblaski są trendy!

Główna treść

Odblaski są trendy!

Wszyscy piesi, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, będą mieli obowiązek używania elementów odblaskowych. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał zawierającą ten zapis nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Nowe zasady wejdą co prawda w życie dopiero po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia, ale zachęcamy do noszenia odblasków już teraz. Do tej pory obowiązek ich noszenia mają jedynie dzieci do 15. roku życia.


Pieszy, idący po zmroku bez elementów odblaskowych, jest widoczny z odległości zaledwie 20-30 metrów. Jadący nawet ze stosunkowo niewielką prędkością kierowca ma niewiele czasu i, co za tym idzie, małe szanse na zauważenie i bezpieczne ominięcie takiego pieszego. Sytuacja zmienia się diametralnie kiedy pieszy wyposażony jest w element odblaskowy – kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów i będzie miał czas na stosowną reakcję.

Zgodnie z nowymi zasadami pieszy będzie mógł się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku bądź w strefie zamieszkania.

Przed nami okres kiedy problem się nasila – jesienią i zimą zmierzch zapada wcześniej, czyli groźnych sytuacji jest stosunkowo więcej. Logika nakazywałaby, aby każdy w trosce o swoje bezpieczeństwo zadbał o to, by był widoczny na jezdni i w jej najbliższej okolicy, niestety nadal pokutuje dziwny pogląd, że odblaski to „obciach”. Od kilku lat przekonujemy dzieci – podczas profilaktycznych akcji prowadzonych wspólnie z wolbromską Strażą Miejską – a także dorosłych, że odblaski są cool, a noszący je, to propagatorzy nowoczesnych trendów.

Dobrze byłoby (z rozsądku i ku przyzwyczajeniu) już teraz zacząć stosować nowe zasady, bo wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy pojawi się nowa odpowiedzialność pieszych za ewentualne wypadki z ich udziałem. Skoro bowiem obowiązek noszenia np. kamizelki odblaskowej został uchwalony, winą lub współwiną za wypadek może zostać obciążony pieszy, który zignoruje nakaz i zostanie potrącony.
Co grozi za brak odblasków? Na razie kary nie zostały ustalone, ale art. 79 kodeksu wykroczeń mówi, że za złamanie innych przepisów drogowych grozi kara sięgająca nawet 3 tys. zł.

Zatem: nośmy odblaski po zmierzchu. Zadbajmy o prawidłowe wyposażenie w widoczne po ciemku elementy naszych jednośladów. Rodzice – skontrolujcie rowery swoich dzieci! Niech tornistry i kurtki dzieci wędrujących poboczem do i ze szkoły będą widoczne dla jadących kierowców.

Już niedługo, kolejny rok z rzędu, pojawimy się wśród najmłodszych uczniów i przedszkolaków, którym opowiemy o pożytkach płynących ze stosowania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a niezawodne TRI Poland zadba o odblaski dla maluchów.

Ewa Barczyk