Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Oddając krew ratujesz komuś życie!

Główna treść

Oddając krew ratujesz komuś życie!

14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawstwa, dedykowany wszystkim dawcom krwi. W tym roku pod hasłem „Bezpieczna krew ratuje życie matki” rozpocznie się kolejna edycja ogólnopolskiej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Wszyscy wiemy jak ważnym lekiem może stać się krew. Mimo, iż medycyna idzie coraz bardziej na przód- krew i produkty krwiopochodne nie szybko zostaną zastąpione preparatami sztucznego pochodzenia. Pamiętajmy – każdy dawca krwi to bohater!

Święto krwiodawcy zostało ustanowione w 2004 roku. Idea krwiodawstwa w Polsce łączy osoby, które zdają sobie sprawę z powagi sytuacji nieustannego zapotrzebowania na ten „cudowny lek”. Przy okazji przypadającego jutro święta warto przypomnieć o naszych lokalnych honorowych dawcach krwi. Mimo, iż sytuacja krwiodawstwa w Polsce nie jest najlepsza, a ludzie często mają niewielką wiedzę na ten temat, to osoby zrzeszone w Kołach HDK przy FTT w Wolbromiu i Zakładach Mechaniczno – Kuźniczych „Wostal” nie mają wątpliwości. Z roku na rok przybywa osób, które chcą honorowo oddawać krew. Swoje święto nasi lokalni krwiodawcy obchodzą zawsze w listopadzie, kiedy podczas uroczystego spotkania dostają podziękowania, a także odznaczenia za wolę czynienia bezinteresownego dobra. Wolbromianie niejednokrotnie pokazali chęć niesienia pomocy, oddając krew czy rejestrując się w banku szpiku kostnego.

Podczas pierwszego etapu, od 13 do 17 czerwca Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa pojawi się w Białymstoku, Bydgoszczy, Częstochowie, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Sopocie, Szczecinie, Warszawie oraz Wrocławiu. W kolejnym etapie, który rozpocznie się w okresie wakacyjnym, krwiobusy odwiedzą nadmorskie i górskie miejscowości wypoczynkowe. Pomimo, że liczba dawców z roku na rok rośnie, to nadal potrzeby są bardzo duże. Dlatego zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do grona osób szerzących ideę krwiodawstwa. Krwiodawcami mogą być osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Każdy potencjalny dawca przechodzi badania lekarskie i laboratoryjne, więc minimalizuje to jakiekolwiek zakażenie krwi wirusami. Ponadto, zgodnie z ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, krwiodawcy przysługuje dzień wolny od pracy na podstawie stosownego zaświadczenia. Warto wykazać się prawdziwym człowieczeństwem i oddać krew. Wystarczy piętnaście minut, by uratować komuś życie.

Z okazji jutrzejszego święta życzymy wszystkim honorowym krwiodawcom wytrwałości w niesieniu szlachetnej pomocy innym ludziom.

Greta Fałda   

 
     ***
„Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie
to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej.
To dar życia…
Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich,
będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata”
– Jan Paweł II