Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: OSP Chrząstowice podwójnymi laureatami FLORIANÓW 2019!

Główna treść

OSP Chrząstowice podwójnymi laureatami FLORIANÓW 2019!

W sobotę, 18 maja 2019 roku w Europejskim Centrum Matecznik Mazowsze w Otrębusach koło Warszawy, podczas uroczystej Gali Finałowej rozdane zostały strażackie Oscary. DWA z nich trafiły do naszych Chrząstowic. Floriany to Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów. Organizatorami są Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz redakcja miesięcznika „Strażak”.

Celem konkursu jest prezentowanie, promowanie i nagradzanie najlepszych projektów oraz inicjatyw społecznych, realizowanych przez Ochotnicze Straże Pożarne samodzielnie i wraz z samorządami, instytucjami, organizacjami, lokalnymi pracodawcami i przedsiębiorcami. Ideą Florianów jest rozwój i integracja lokalnych środowisk, inspirowanie do współdziałania i organizowania się wokół wspólnych inicjatyw podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa i jakości życia lokalnych społeczności.
– Przeglądając różne inicjatywy, którymi zajmują się Ochotnicze Straże Pożarne, redakcja „Strażak” i Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP podjęły taką inicjatywę, aby wyróżnić w różnych kategoriach takie działania, które wykraczają poza samo podstawowe działanie, czyli akcję ratowniczą – mówi Waldemar Pawlak, prezes Związku OSP RP.
W III edycji konkursu, Kapituła przeanalizowała i oceniła 256 zgłoszeń z całej Polski. Ostatecznie nominowanych zostało 49 projektów oraz 3 najbardziej zaangażowanych społecznie pracodawców. Jest nam niezmiernie miło że wśród nominowanych znalazła się nasza jednostka OSP CHRZĄSTOWICE z wnioskiem „Chrząstowice – Pszczela Przystań” oraz zgłoszony przez nas pracodawca wspierający i mocno zaangażowany w działalność OSP – FHU „BARTEX” Bartłomiej Żurek.
Przypomnijmy, że projekt „Chrząstowice Pszczela Przystań”, obejmujący szereg skoordynowanych działań, z zakresu ekologii i ochrony środowiska, ze szczególnym naciskiem na ochronę owadów zapylających i zachowania bioróżnorodności, został zrealizowany w ramach programu „Małopolska Pszczoła” finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przy współudziale Gminy Wolbrom i zaangażowaniu całej społeczności lokalnej Sołectwa Chrząstowice. 
Podczas Finałowej Gali w Otrębusach, prowadzonej przez Miłkę Skalską i Rafała Maślaka, prestiżowe statuetki Florianów powędrowały do 17 jednostek OSP oraz 3 najbardziej zaangażowanych społecznie pracodawców. Jesteśmy zaszczyceni że w III Kategorii Konkursu – Ochrona środowiska i ekologia, zwycięzcą zostało OSP Chrząstowice otrzymując strażackiego Oscara. Ogromną radość sprawiła nam też druga statuetka zdobyta w kategorii – Najbardziej zaangażowany społecznie pracodawca, przyznana dla Bartłomieja Żurka, Druha, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolbromiu, od lat wspierającego lokalną społeczność.
Zdobyte najwyższe wyróżnienia są dowodem na udaną współpracę międzysektorową z trwałymi efektami na rzecz bezpieczeństwa i poprawy życia mieszkańców naszego sołectwa. Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim za wsparcie w realizacji projektu „Chrząstowice – Pszczela Przystań”, szczególnie Panom Marszałkom Województwa Małopolskiego: Witoldowi KozłowskiemuŁukaszowi SmółceTomaszowi UrynowiczowiBurmistrzowi Adamowi Zielnikowi, wszystkim Przyjaciołom naszego Sołectwa oraz mieszkańcom Chrząstowic. Dzięki dobrym inicjatywom, współpracy i zaangażowaniu w małych społecznościach można zrobić wielkie rzeczy.
Podczas Gali mieliśmy przyjemność poznać i przebywać wśród strażaków pasjonatów dla których codzienna działalność mocno wykracza poza utarte ścieżki funkcjonowania OSP w Polsce. Podejmując różne inicjatywy zmieniają swoje otoczenie na lepsze. Serdecznie GRATULUJEMY WSZYSTKIM zwycięzcom i nominowanym do Florianów oraz laureatom specjalnej kategorii „Ratujemy i uczymy ratować”.

Udział w konkursie i Gali finałowej jest dla nas inspiracją do dalszych działań na rzecz propagowania bezpieczeństwa, reagowania na zagrożenia, edukacji, rozwijania aktywności sportowej i kulturowej, pielęgnowania tradycji, dbania o środowisko naturalne. Aktywizowanie całego społeczeństwa, łączące pokolenia dla wspólnego dobra, pozwala budować naszą małą Ojczyznę.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Kapitule Konkursowej, Organizatorom Konkursu i Gali Finałowej oraz firmie WUS BRZEZINY za ufundowanie specjalistycznego ubrania ochronnego.

Kapituła Konkursu FLORIANY 2019

  • Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej
  • Czesław Lang – wicemistrz olimpijski i organizator Tour de Pologne
  • Jerzy Owsiak – prezes Fundacji WOŚP
  • Wiesław Leśniakiewicz – generał brygadier w st. spocz., były komendant główny Państwowej Straży Pożarnej
    Andrzej Malinowski – Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej
  • prof. Artur Krajewski – malarz, rysownik, artysta multimedialny
  • prof. Władysław Tabasz – historyk i socjolog
  • Grzegorz Molewski – twórca Telewizji Kino Polska i projektu Kino Za Rogiem
  • Dorota Pardecka – redaktor naczelna miesięcznika „Strażak”, pisma Związku OSP RP

GALERIA ZDJĘĆ