Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: OSP Wierzchowisko otrzyma specjalny namiot ułatwający prowadzenie działań związanych z walką z COVID-19

Główna treść

OSP Wierzchowisko otrzyma specjalny namiot ułatwający prowadzenie działań związanych z walką z COVID-19

50 specjalnych namiotów, które ułatwią prowadzenie działań związanych z walką z COVID-19 trafi do małopolskich strażaków. Uroczystość przekazania namiotów odbyła się 24 sierpnia przed JRG 5 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Spośród 50 przekazanych przez wicemarszałka Łukasza Smółkę namiotów, dwa trafią do jednostek z Powiatu Olkuskiego – do OSP Olkusz oraz OSP Wierzchowisko.

Namioty zakupione w ramach Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej zostały sfinansowane m.in. z Funduszy Europejskich.

Planując założenia pakietu medycznego, staraliśmy się, aby wszystkie służby, które za nie odpowiadają, miały możliwość korzystania z nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz z jak najlepszego sprzętu. Służą temu między innymi środki unijne. Planując zakupy mieliśmy na uwadze także strażaków-ochotników, którzy o każdej porze dnia i nocy służą nam pomocą. 50 nowych namiotów z pewnością ułatwi im działania związane z walką z czyhającym na nas wirusem – oznajmił Łukasz Smółka wicemarszałek Małopolski.

W skład każdego z 50 namiotów, które ułatwią strażakom pracę, wchodzi m.in. przyczepa transportowa, agregat prądotwórczy czy nagrzewnica olejowa. Dzięki temu wnętrze będzie oświetlone i ciepłe. Ponadto namioty zostały wyposażone m.in. w 10 łóżek polowych, 10 foteli/krzeseł składanych, stolik polowy oraz śpiwory.
Namioty w czasie epidemii będą wykorzystywane jako polowe izby przyjęć, pełniąc tym samym większą okołoszpitalną przestrzeń. W razie potrzeby w namiotach zostaną wydzielone miejsca dla chorych. Ponadto będą mogły służyć jako magazyny dla leków, środków ochrony osobistej czy sprzętu medycznego. Obiekty będą przystosowane do wykonania dekontaminacji i fumigacji.
Po epidemii namioty będą wykorzystywane przez strażaków m.in. w trakcie długotrwałych akcji ratowniczo-gaśniczych, jako zaplecze medyczne dla poszkodowanych podczas wypadków masowych czy w sytuacjach wyjątkowych, jako tymczasowe miejsce do przechowywania osób, sprzętu, żywności. Namioty będą mogły być także wykorzystane podczas organizacji imprez o charakterze kulturalno-sportowych czy jako miejsce spożywania posiłków podczas różnego rodzaju wydarzeń.

Źródło: www.malopolska.pl