Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Ostrożnie z fajerwerkami!

Główna treść

Ostrożnie z fajerwerkami!

Już niedługo, bo za kilkanaście dni, będziemy żegnać stary rok. Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany i huczny sposób. Warto jednak w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku pomyśleć o zasadach bezpieczeństwa. Czy można puszczać fajerwerki? Sprawdź, co mówią strażacy, policja i organizacje walczące o prawa zwierząt.

Czy można odpalać fajerwerki z balkonu, okna czy na podwórku?

Fajerwerki to materiał łatwopalny i wybuchowy – o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. Straż pożarnazaleca, by wypuszczać je w otwartej przestrzeni. W żadnym razie nie należy odpalać ich w pomieszczeniach zamkniętych, a także z balkonów, tarasów i okien. W szczególności nie wolno odpalać petard i fajerwerków w miejscach, gdzie mogą znajdować się ludzie, a samemu należy zachować wskazaną w instrukcji bezpieczną odległość. Strażacy ostrzegają też, by pod żadnym pozorem nie stosować fajerwerków pod wpływem alkoholu i środków odurzających.

Straż pożarna podkreśla ponadto, że puszczanie fajerwerków z balkonu jest złamaniem przepisów pożarowych, za które grozi mandat do 500 zł. Może też stanowić złamanie szczegółowych przepisów wspólnoty mieszkaniowej.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku (Dz.U. Nr 109 poz. 719) dotyczącym ochrony przeciwpożarowej, samo przechowywanie fajerwerków na balkonie jako materiałów niebezpiecznych pożarowo może być już uznane za wywołanie zagrożenia pożarowego. Jeśli natomiast w trakcie puszczania fajerwerków dojdzie do wypadku, w postaci czyjegoś uszczerbku na zdrowiu lub pożaru, osobie puszczającej fajerwerki grozić może nawet wiele lat więzienia. Osobie łamiącej przepisy wspólnoty mieszkaniowej grozić może też utrata mieszkania na podstawie art. 16 ustawy o własności lokali. Mówi ona, że „jeżeli właściciel lokalu (…) wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości”.

Fajerwerki – jak się z nimi obchodzić

Pamiętajmy, zatem że nie należy odpalać fajerwerków w domu lub na balkonie, bo w ten sposób łamiemy przepisy przeciwpożarowe, regulaminy spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych. Bardzo łatwo w takiej sytuacji spowodować pożar. Skutkami nieostrożnego obchodzenia się z fajerwerkami mogą być również m.in. oparzenia rąk i głowy, urazy oczu czy uszkodzony słuch. Za brak ostrożności możemy zapłacić zdrowiem swoim i bliskich. Coraz częściej, niestety słyszy się o obrażeniach, które odniosły dzieci, dlatego służby upominają rodziców i opiekunów o rozwagę oraz rozmowę z dziećmi na temat możliwych zagrożeń.

Pamiętajmy, za nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi grozi kara grzywny lub aresztu, natomiast za spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa związanego z użyciem fajerwerków grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Materiałów pirotechnicznych używajmy zgodnie z instrukcją, tylko i wyłącznie na otwartej przestrzeni, zachowując przy tym szczególną ostrożność.

PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA UŻYTKOWANIA FAJERWERKÓW – informacja KPP Olkusz (kliknij)

Fajerwerki niebezpieczne też dla zwierząt

Odpalanie petard i fajerwerków w noc sylwestrową – dla nas chwila beztroskiej zabawy – to wyrok dla bardzo wielu zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich. Dlatego o niedopalanie fajerwerków proszą także organizacje walczące o prawa zwierząt. Szczególnie dla psów i kotów ta tradycja to duży stres. Zdarza się, że zwierzęta wpadają w panikę i zachowują się agresywnie lub uciekają.

Jak dowodzą badania, większość zwierząt słyszy dźwięki znacznie cichsze i o znacznie szerszym zakresie częstotliwości niż te słyszane przez człowieka, dlatego wybuchy petard są dla nich koszmarem.