Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Otwarte Strefy Aktywności będą w Wolbromiu!

Główna treść

Otwarte Strefy Aktywności będą w Wolbromiu!

Aż 5 Otwartych Strefy Aktywności (OSA) – czyli ogólnodostępnych plenerowych miejsc sportu, rekreacji i odpoczynku dla całych rodzin powstanie w Wolbromiu! Na ten cel Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało Gminie Wolbrom dotację w wysokości 250 tysięcy złotych. Na ich budowę Burmistrz Adam Zielnik zawarł umowę z firmą KORA Jamer i Wspólnicy Sp. J., która kosztem 662.241,23 zł. brutto wykona to zadanie w terminie do 15 października br.

 • Należy zaznaczyć, iż w całym Powiecie Olkuskim przyznano łącznie 9 OS, a z nich, aż 5 w Wolbromiu. Rada Miasta (organ jednostki pomocniczej Miasto Wolbrom) na wkład własny przekazała z funduszu miejskiego 250 tys . zł. Brakujące 162 tys. zł. zostało dołożone z budżetu Gminy Wolbrom – informuje burmistrz. – Składam więc serdeczne podziękowania dla Pana Ministra Witolda Bańki za przyznanie dotacji, dla wielkiego przyjaciela Ziemi Wolbromskiej Pana Ministra Andrzeja Adamczyka za pomoc oraz dla Członka Zarządu Powiatu Olkuskiego, Pana Piotra Gamrota za pomoc, zaangażowanie i skuteczność, a Radzie Miasta z Panem Przewodniczącym Piotrem Rogozikiem na czele, za zrozumienie, odpowiedzialność i dalekowzroczność – oznajmił burmistrz Adam Zielnik. W skład Otwartych Stref Aktywności (OSA) w wariancie rozszerzonym wchodzą: urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier, zagospodarowanie zieleni. Mają one sprzyjać integracji społecznej i są skierowane do różnych grup wiekowych.

Wolbromskie OSA powstaną w następujących lokalizacjach:

 1. w Parku Miejskim – o wymiarach około 47×16 m.
 2. przy Domu Kultury – o wymiarach około 40×27 m.
 3. na osiedlu Władysława Łokietka – o wymiarach około 35×29 m.
 4. na osiedlu Bolesława Chrobrego – o wymiarach około 61×20 m.
 5. przy ul. Lipowej – o wymiarach około 26×23 m.

W każdym OSA zaplanowano między innymi:

 • 6 urządzeń siłowni zewnętrznych tj. Biegacz, Orbitrek, Wioślarz, Motyl/Wyciąg górny, Wahadło/Twister, Prasa nożna/Stepper,
 • 2 urządzenia z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych tj. Orbitrek siedzący, Wiosła dla osób na wózku inwalidzkim,
 • 3 zestawy sprawnościowe placu zabaw dla dzieci w wieku od 3 lat
  a ponadto: 4 ławki z oparciem, 2 kosze na śmieci, stojak rowerowy, tablice z regulaminem placu zabaw oraz OSA, stół do gry w szachy/warcaby/chińczyka, ogrodzenie wraz z furtką placu zabaw, wykonanie zagospodarowania zieleni.

Wielofunkcyjne strefy aktywności znajdują się w czołówce najbardziej pożądanych obiektów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Otwarte Strefy Aktywności są odpowiedzią na to zapotrzebowanie. W ciągu dwóch lat Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansowało 2 950 obiektów, przeznaczając na ten cel blisko 105 mln zł.