Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Główna treść

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

„Szkoła bez biblioteki jest jak twierdza bez zbrojowni”[Anonim]. Październik został ustanowiony miesiącem bibliotek szkolnych – przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego – już w 2008 roku. Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na ważną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Nie dziwi zatem, że w tym roku Centrum Edukacji Obywatelskiej postanowiło wyznaczyć datę V edycji Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek właśnie na pierwszy weekend października. Podobnie jak w zeszłym roku, także i w tym, biblioteka Zespołu Szkół w Wolbromiu włączyła się w to ogromne czytelnicze przedsięwzięcie (będąc jedyną szkolną biblioteką w gminie, jedną z zaledwie 3 w powiecie, 48 w województwie – spośród tych, biorących udział w akcji; choć w całym kraju w „Nocy Bibliotek” uczestniczyło aż 1758 instytucji, to tylko 622 z nich to biblioteki szkolne).

Na uczniów naszej szkoły 4 października czekało wiele atrakcji, przygotowanych przez nauczycielki-bibliotekarki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty poświęcone ekslibrisom, podczas których czytelnicy nie tylko poznali ich historię, znaczenie i funkcję, ale przede wszystkim spróbowali swoich sił w projektowaniu i ozdabianiu własnych. Na wszystkich gości biblioteki czekały do wylosowania specjalnie dobrane cytaty z literatury, dotyczące książek, bibliotek i bibliotekarzy. Razem szukano wspólnego języka z pisarzami, poprzez grę „Flirt literacki z…” Henrykiem Sienkiewiczem, Markiem Hłaską, Bolesławem Leśmianem. Prawdziwe tłumy zgromadziła darmowa wymiana książek, podczas której można było „upolować” wiele nowości wydawniczych oraz rzadkich pierwszych wydań. Kilkadziesiąt niepotrzebnych, podwójnych powieści znalazło nowe domy, uszczęśliwiając kolejnych czytelników. Niezmiernie cieszy fakt, iż przy regale i stołach z książkami spotkali się i wymieniali swoimi egzemplarzami nie tylko uczniowie wszystkich klas, ale również nauczyciele, rodzice i dziadkowie. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć, jak literatura, ale i biblioteka – jako przyjazne wszystkim miejsce – łączą pokolenia. Mamy nadzieję, że będziemy tego świadkami jeszcze nie raz, nie tylko podczas przyszłorocznej kolejnej edycji „Nocy Bibliotek”.