Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Pierwsza pomoc przez telefon!

Główna treść

Pierwsza pomoc przez telefon!

Niejednokrotnie słyszymy w mediach o sytuacjach kiedy pracownicy jednostek ratowniczych przez telefon udzielają wskazówek dotyczących pierwszej pomocy, ratując przy tym życie poszkodowanego. Jak ważną sprawą jest umiejętność udzielania takiej pomocy telefonicznie przekonał się jeden z mieszkańców Wolbromia, który dzięki przekazaniu jasnych wskazówek przez dyżurnych PSP w Olkuszu uniknął wykrwawienia z powodu przeciętej tętnicy.

Bardzo często podczas jakiegokolwiek wypadku towarzyszy ogromny stres i panika. Jak poinformował nas mł. bryg. Marcin Maciora podobna sytuacja miała miejsce 6 sierpnia, kiedy to około godz. 16.30 zdenerwowany mężczyzna z Wolbromia zamiast na pogotowie dodzwonił się do Stanowiska Kierownika Komendanta Powiatowego w Olkuszu, oznajmiając, że przeciął sobie tętnicę na nodze piłą mechaniczną. Dzięki szybkiej reakcji i profesjonalnym wskazówkom udzielonym przez pełniącego wówczas służbę Dyżurnego Operacyjnego Stanowiska Kierownika Komendanta Powiatowego w Olkuszu, który polecił mu ucisnąć ranę oraz nie rozłączać się gdyż będą mu przekazywane dalsze porady medyczne jak ma się zachować w tej sytuacji – nie doszło do tragedii. W między czasie Dyżurny zadysponował Zespół Ratownictwa Medycznego pod adres poszkodowanego. Rozmowa telefoniczna z poszkodowanym trwała nieustannie do chwili przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego na miejsce zdarzenia.

Poszkodowany miał wiele szczęścia, a sposób działania pełniących w ten dzień służbę funkcjonariuszy PSP w Olkuszu jest wart największych pochwał.

To tylko jeden z wielu przykładów z jakimi codziennie stykają się jednostki ratownicze. Przy okazji tej dobrze kończącej się sytuacji przypominamy, iż pomoc można wezwać przez wszystkie rodzaje telefonów. Wystarczy wybrać sam numer. Nie trzeba wpisywać prefiksów, numerów kierunkowych czy zera. Połączenia z ogólnodostępnymi numerami alarmowymi są bezpłatne. Gdy jesteśmy świadkami wypadku, nie oglądajmy się na innych – natychmiast wezwijmy pomoc. Od szybkiego powiadomienia odpowiednich służb o wypadku, zależy powodzenie akcji ratunkowej.


Numery alarmowe:

Europejski Numer Alarmowy – 112

Policja – 997

Państwowa Straż Pożarna – 998

Pogotowie Ratunkowe – 999

Greta Fałda