Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Pierwsze kroki ku basenowi przyszłości

Główna treść

Pierwsze kroki ku basenowi przyszłości

Większość z naszych czytelników słyszała już zapewne o planowanych od stycznia zmianach w organizacji części jednostek organizacyjnych Gminy Wolbrom. Jedną z nich jest zmiana zarządcy wolbromskiego basenu, którym od nowego roku będzie Dom Kultury. Mimo, że dziś formalnie basenem zarządza jeszcze MZGKiM już teraz trwają zabiegi mające doprowadzić ten, mający ogromny, ale niewykorzystany potencjał obiekt do świetności i pełnej funkcjonalności.

– Dumni z tak pięknego miejsca, którego może nam pozazdrościć niejedna gmina, chcemy nie tylko doprowadzić nasz basen do współczesnej normy, ale także sprawić, że będą do nas chętnie przyjeżdżali goście. Planujemy zmodernizować obiekt w kilku etapach w taki sposób, aby każdy z nich zwiększał dochody basenu i tym samym wspomagał finansowanie następnych inwestycji – tłumaczy burmistrz Adam Zielnik.

Zapoczątkowane już rozmowy z różnego rodzaju fachowcami, w których uczestniczy burmistrz Adam Zielnik, skarbnik Edyta Żuchowicz-Reszka oraz dyrektor Piotr Gamrot mają na celu wybranie najlepszego sposobu modernizacji basenu i jej finansowania. – Mamy z czego czerpać inspiracje, a i nam samym nie brakuje pomysłów – mówi Zielnik – chodzi o to, by w zrównoważony sposób wykorzystać możliwości  dostępne na rynku oraz istniejący potencjał obiektu, a nie obciążyć zanadto budżetu. Dopuszczamy finansowanie inwestycji w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Na początek zależy nam na modernizacji użytkowanej przez cały rok krytej pływalni, a w pierwszej kolejności na zmianie bardzo kosztownego sposobu ogrzewania obiektu. Jest też potrzeba poszerzenia oferty wewnątrz budynku o dodatkową nieckę, w której przygotowalibyśmy basen dla osób niepełnosprawnych, ze wszystkimi w tym zakresie udogodnieniami. Na zewnątrz zaś planujemy zagospodarować teren i istniejące warunki tak, aby przyciągały licznych klientów,  z korzyścią dla finansowania basenu. Nie chcemy rezygnować z pięknej skoczni, która jest ikoną naszego basenu – już dziś wiemy, że są możliwości, aby zachować ją i dodatkowo wykorzystać jej potencjał. Część dużego otwartego basenu mogłaby pozostać głęboka na potrzeby skoków, a część spłycona tylko do pływania. Oczywiście obiekt będzie wyposażony w różne atrakcje, tak dla dorosłych, jak i dla dzieci. Rozważamy różne koncepcje, a pierwsze efekty naszych działań powinny być widoczne już w ciągu roku – podsumowuje burmistrz.