Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Plon niesiemy, plon…

Główna treść

Plon niesiemy, plon…

Dożynki wróciły na wieś… – cieszyli się uczestnicy tegorocznego święta plonów, które mieszkańcy gminy Wolbrom celebrowali w ostatnią sobotę 29 sierpnia w Łobzowie. Jak wymaga tradycja, była uroczysta msza św. dziękczynna, poświęcenie wspaniałych wieńców przygotowanych misternie przez pracowite gospodynie z 21sołectw, nie zabrakło wystaw, konkursów, występów artystycznych i mnóstwa świetnej zabawy.

Uroczystości rozpoczęła tradycyjnie msza św. polowa w intencji rolników sprawowana przez ks. kanonika Zbigniewa Lutego, który w kazaniu skierowanym do uczestników liturgii mówił o szacunku do pracy i ludzi ją wykonujących, a także o potrzebie kultywowania szacunku do chleba.  W trakcie mszy św. zostały poświęcone wszystkie przepiękne wieńce, przygotowane z tegorocznych zbóż przez przedstawicielki 21 sołectw z gminy Wolbrom.

Dożynkowe obrzędy rozpoczęte zostały tradycyjnie przez starostów, którymi w tym roku byli: łobzowianka Bożena Kozioł –  prowadząca wraz z mężem i dziećmi gospodarstwo rolne o pow. 15,70 ha. 5,30 ha (produkcja roślinna i hodowla bydła mlecznego i bydła rzeźnego) oraz  Stanisław Pindera  – rolnik z Łobzowa,  który prowadzi wraz z rodziną gospodarstwo rolne o pow. 11,80 hektarów  (produkcja roślinna i zwierzęca  – bydło opasowe). Przekazując na ręce gospodarza Gminy Wolbrom burmistrza Adama Zielnika symbol tegorocznych plonów – dorodny bochen chleba prosili, aby dzielić to dobro godnie i sprawiedliwie. Dziękując za ten dar burmistrz obiecał, że dołoży wszelkich starań, aby jego rządy dobrze służyły wszystkim mieszkańcom. Aby tradycji stało się zadość gospodarze dożynek i zaproszeni goście pokroili chleb i rozdawali go wśród przybyłych.

Następnie trzeba było zmierzyć się z trudnym wyzwaniem wyboru najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Co prawda wszyscy podkreślali, że nie sposób wyróżnić żadnego z arcydzieł, ale komisja konkursowa, w skład której weszli posłanka Lidia Gądek, starosta Paweł Piasny oraz burmistrz Adam Zielnik w końcu zdecydowała, że minimalną liczbą punktów wygrał wieniec z Łobzowa, przed dziełami rąk mieszkanek Gołaczew i Kąpiel Wielkich.
W konkursie publiczności zdecydowanie zwyciężył wieniec przygotowany przez łobzowianki. Przy okazji wylosowano nagrodę dla jednej z osób głosujących:  tablet  ufundowany przez Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – Pośrednika Ubezpieczeniowego Kazimierza Żabę z Poręby Górnej wygrał pan Bocianowski.
Jednakowe puchary z „wystrzałową”, szampańską zawartością, ufundowane przez przewodniczącego Rady Miejskiej Dariusza Gorgonia  trafiły do wszystkich kół gospodyń wiejskich, które przywiozły wieńce na dożynki. Podobnie było z nagrodą finansową ufundowaną przez Gminny Związek Kółek i Organizacji Rolniczych, którą wręczała jego szefowa – prezes Lidia Gądek.

Świetną zabawę, w której ochoczo brali udział liczni dożynkowi goście urozmaiciły konkursy: bicia piany (z jajek, a nie próżnego gadania), w którym nagrodę ufundowało KGW Łobzów oraz rzut kapustą w kręgle (nagrodę ufundowała Firma Handlowa Buty DELA, Wolbrom, a nagrody pocieszenia Firma Handlowa AGROPLON- Zdzisława Micuła  Wolbrom), a także konkursy dla najmłodszych, którzy byli nagradzani podarowanymi przez sponsorów prezentami ufundowanymi przez Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bolesławiu oraz SILBOX Z.P.H.U. Hurtownia Wielobranżowa Leszek Sikora Wolbrom, ul. Garbarska 37. Gorąco dopingowani ochotnicy uczestniczący w poszczególnych konkursowych konkurencjach dostarczyli sobie i publiczności mnóstwo dobrych emocji i jeszcze więcej radości…

Odbyła się także aukcja charytatywna, zorganizowana przez radną Lidię Malinowską, podczas której licytowano obrazy i rękodzieło na rzecz dotkniętej chrobą nowtworową mieszkanki Lgoty Wolbromskiej.

Na scenie dożynkowej zaprezentowały się grupy śpiewacze z Zarzecza oraz z Łobzowa. Publiczność gromko oklaskiwała występ niezawodnych Wolbromiaków, a część artystyczną zakończył występ popularnej niegdyś, a i dziś chętnie słuchanej grupy NO TO CO.

– Łobzowianie stanęli na wysokości zadania – podsumował burmistrz Adam Zielnik, dziękując wszystkim organizatorom za ogrom pracy włożonej w przygotowanie tegorocznych gminnych dożynek. Do zobaczenia za rok!

Do uświetnienia Dożynek Gminnych 2015 przyczynili się:
Sponsorzy:
Bank Spółdzielczy Wolbrom
AUTO- TRANSPORT Prokop Krzysztof
Transport Towarów Augustyn Górecki
AUTO- TRANSPORT Kozieł Sławomir
Firma Transportowo- Handlowa SAMED Edyta Dziubdziela
Transport Samochodowy Skoczeń Andrzej
F.H.U. Lila Haberka
Sklep Spożywczo- Przemysłowy Elżbieta Dygas
Struzik Szczepan
BARCZYK Zakład Mięsny sj
Zakład Mięsny Stanisław Waga, Budzyń
„Casparo” Firma Handlowo- Usługowa Rams Marek, Kąpiele Wielkie
Zakład Uboju i Przetwórstwa Mięsnego „Bracia Sapiechowscy” Wierzchowisko
Pośrednik Ubezpieczeniowy Żaba Kazimierz, Poręba Górna
Zakład Przetwórstwa Mięsa Jan Kiwior, Gołaczewy
Porębska Grażyna Piekarnia Dłużec
AGROPLON Micuła Zdzisława
Koło Gospodyń Wiejskich Łobzów
Spółdzielnia Mleczarska „MLEKOVITA” Pilica
„DORMAR” Karolczyk Dorota, Wolbrom
Firma Handlowa „Buty DELA” Wolbrom
Zakład Rzeźniczo- Wędliniarski Tomasz Wojtylas, Strzegowa
F.H.U. AN- PASZ Maślisz Stanisław
F.H.U.P. „ ANPOL” Nowak Andrzej
Stolarnia Ciepał Krzysztof
PIEKARNIA Wypiek i Sprzedaż Pieczywa Wiesław Żuławiński, Wolbrom
PIEKARNIA  Na Rogu S.C. Iwona Zaręba Monika Nizińska, ul. Żwirki i Wigury
Gospodarstwo Rolno Warzywne Piega Włodzimierz
Gospodarstwo Rolno- Warzywne, Pacia Ryszard
PIEKARNIA Marek Purzycki, Kaliś
Hurtownia Wielobranżowa SILBOX Sikora Leszek, Wolbrom
ZGK Bolesław
Piekarnia CAROLA Elżbieta Gardeła, Wolbrom ul. Żwirki i Wigury 
Kazimierz Ciepał Łobzów
Ireneusz Dobrek Łobzów
MGCM WOL-MED
Hurtownia Marek Rams Kąpiele Wielkie
Józef i Jadwiga Cudak Łobzów
Jan Garnek Łobzów

Wystawcy:
Firma Handlowo – Usługowa MASZ ROL, Kazimierz Gąsiorowski,  Poręba Górna 107,      Maszyny i ciągniki rolnicze (punkt sprzedaży w Miechowie)
 Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Olkuszu – Wystawa rolnicza
Wioletta Piltz , 42 – 480 Poręba – Kompozycje z suchych roślin
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w   Olkusz – Ulotki
Koło Łowieckie Sokół – Trofea myśliwskie – ulotki
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Wolbrom – Konkurs – ulotki informacyjne
Koło Pszczelarskie Wolbromiu – Wystawa pszczelarska
Zdzisław Węglewski, Lubiec 40 – Wyroby dekoracyjne ze sznurka
Zakład Aktywności Zawodowej z Witowic – Wyroby artystyczne 
Gospodarstwo Ogrodnicze Sucha, Dorota Ratuszna – Krzewy i rośliny ozdobne
Halina Pieklak   KGW Dłużec – Wyroby artystyczne
Barbara Czarnocka  Wolbrom – Wyroby artystyczne, rękodzieło
Warsztaty Terapii Zajęciowej Lgota Wolbromska – Wyroby artystyczne
Marczewski Stanisław  Gołaczewy – Wystawa  staroci sprzęt gospodarski
Firma DORMAR  Dorota Karolczyk, ul. Mariacka 2,  Wolbrom – Wystawa kotłów firmy DWOREK Olkusz
Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Koło w Wolbromiu – Gołębie pocztowe
Marcin Ślęzak  Wola Libertowska – Wystawy płaskorzeźby
Koło Gospodyń Wiejskich w  Łobzowie – Wyroby artystyczne

Powiązana galeria