Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Podbramkowa sytuacja w Przeboju

Główna treść

Podbramkowa sytuacja w Przeboju

Upadek KS Przebój, o którym coraz częściej słychać w kręgach działaczy sportowych i kibiców staje się faktem. Poważne problemy finansowe z jakimi boryka się wolbromski klub zmusiły nowo wybrany zarząd Stowarzyszenia do podjęcia radykalnych kroków, m. in. do rezygnacji z udziału w rozgrywkach III ligi. Drużyna prowadzona przez Macieja Antkiewicza przestała istnieć, a sam trener dostał w tym tygodniu wypowiedzenie. Czy to definitywny koniec 77-letniej historii wolbromskiej piłki nożnej?

Najprawdopodobniej nie, realnym wydaje się być scenariusz o zbudowaniu nowej drużyny i rozpoczęciu rozgrywek od nowego sezonu w V lidze i postawieniu głównie na lokalną młodzież.
– Nie wyobrażam sobie, żeby Przebój mógł przestać funkcjonować na mapie sportowej Wolbromia. Licząc na racjonalne działania naprawcze nowego zarządu, będę się starał maksymalnie wspomagać klub w wychodzeniu z kryzysu. Przebój to ważny element historii Wolbromia i wierzę, że uda się pokonać trudności i kontynuować jego dobre tradycje sportowe – podkreśla stanowczo burmistrz Jan Łaksa.

Dziś, po blisko miesiącu od chwili wyboru nowego zarządu, wiadomo już, że klub raczej nie może liczyć na wymierną pomoc sponsorów. Najpoważniejsze wsparcie dla klubu może popłynąć ze strony największego jak dotąd sprzymierzeńca, czyli Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom – wolę wspierania piłkarzy w ramach upowszechniania kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców gminy podtrzymał burmistrz Jan Łaksa, który podkreślił jednak, że pieniądze z gminy nie mogą pójść na pokrycie klubowych długów, bo dotacja jest przyznana na określony cel i trzeba ja prawidłowo rozliczyć. Swoje stanowisko władze gminy przedstawiły na specjalnym spotkaniu z członkami nowego i starego zarządu, które odbyło się 30 stycznia.
Dla przypomnienia, w ostatnich latach Urząd wsparł Przebój kwotami 250 tys. w 2013 r, 295 tys. w 2012 r. i 400 tys. w 2011r. W roku 2014 Urząd wesprze także w kwocie 19 tys. zł. nowe Stowarzyszenie Akademię Piłkarską Przebój Wolbrom, trenującą najmłodszych zawodników, które przystąpiło do konkursu o gminne dofinansowanie niezależnie.

Podczas spotkania w Urzędzie działacze sportowi zgodnie podkreślili, że w chwili obecnej klubu nie stać na udział drużyny w rozgrywkach III ligi. – W dzisiejszych realiach na III ligę po prostu nas nie stać i rezygnacja jest  jedynym wyjściem, aby klub mógł dalej funkcjonować – uznał nowy zarząd Stowarzyszenia. Również przedstawiciele starego zarządu byli zgodni co do tego, że nie warto było  „pchać” się tak wysoko. – Patrząc z perspektywy lat największym obciążeniem finansowym – jak się okazało nie do udźwignięcia dla klubu – były rozgrywki w II lidze. – Są to olbrzymie koszty i z tego powodu utrzymywanie klubu „na siłę” w II lidze było błędem – przyznał były prezes Andrzej Kondziołka.

Niezwykle trudna sytuacja finansowa jaką powoduje dług wynoszący blisko 400 tysięcy złotych zmusiła zarząd klubu do radykalnych cięć, dlatego rozwiązano umowy z zawodnikami oraz z trenerem. Zrezygnowano tym samym z zaplanowanych sparingów. Póki, co, jak zapewniał nas prezes Paweł Gamrot, w ramach rozpoczętej całkowitej restrukturyzacji, w rozgrywkach piłkarskich Przebój Wolbrom będą reprezentować zawodnicy grający w Klasie B, juniorów i trampkarzy.
– Od 15 marca, prawdopodobnie będą grały drużyny młodzieżowe wraz z „B” klasą oraz trampkarze. Chcemy głównie postawić na młodzież, by stworzyć jej najlepsze warunki, aby mogła się szkolić i rozwijać. Lepiej grać w niższych tabelach i swoimi chłopakami, niż obcymi i drogimi, by nadal nie zadłużać klubu. Od czerwca będziemy czynić starania, aby odbudowana pierwsza drużyna od przyszłego sezonu występowała w lidze okręgowej czyli V lidze – wyjaśnił prezes Gamrot.

Wiesław Biernacki