Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Podręczniki czekają na pierwszaków

Główna treść

Podręczniki czekają na pierwszaków

11 413 publicznych i 632 niepublicznych szkół podstawowych zamówiło bezpłatne rządowe podręczniki „Nasz elementarz” dla pierwszoklasistów – informuje resort edukacji. Darmowych podręczników nie zamówiły tylko 52. publiczne podstawówki.

Zgodnie z majową nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uczniowie, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej, dostaną darmowe podręczniki. Książki te staną się własnością szkoły, mają służyć co najmniej trzem rocznikom uczniów. Dystrybucja bezpłatnego podręcznika „Nasz elementarz” dla uczniów pierwszych klas w całej Polsce ma zakończyć się w piątek. Do gminy Wolbrom książki już dotarły. To pierwsza, z czterech planowanych, części podręcznika, z którego najmłodsi uczniowie będą uczyć się już od 1 września br.

Zamówienia na podręcznik szkoły – zarówno publiczne jak i niepubliczne – mogły składać do 23 lipca za pomocą Systemu Informacji Oświatowej. MEN zastrzegł, że w przypadku, gdy do pierwszych klas zostaną zapisane kolejne dzieci, szkoły będą mogły wystąpić o dodatkowe podręczniki z rezerwy kuratorów.

„Nasz elementarz”, obok wersji standardowej, ma także adaptacje dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych; są cztery wersje adaptacji – dla dzieci niewidomych, niesłyszących i z innymi dysfunkcjami. Chodzi o uczniów mających trudności w uczeniu się lub komunikowaniu się, w tym niesłyszących i słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i afazją.

We wrześniu do pierwszych klas szkół podstawowych razem z siedmiolatkami pójdą obowiązkowo wszystkie dzieci sześcioletnie urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w 2015 r. wraz z całym rocznikiem dzieci sześcioletnich, urodzonych w 2009 r.

Z danych zebranych przez MEN przy okazji zbierania zamówień na podręczniki wynika, że w pierwszych klasach będzie ponad 522 tys. uczniów, czyli 95 proc. szacowanej liczby pierwszoklasistów.

na podst. inf MEN
Ewa Barczyk