Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Podsumowanie akcji „Wielkanoc 2022”  na drogach powiatu olkuskiego

Główna treść

Podsumowanie akcji „Wielkanoc 2022”  na drogach powiatu olkuskiego

Dobiegł końca długi weekend, a tym samym policyjna akcja „Wielkanoc 2022”.  W tym okresie na drogach powiatu olkuskiego nad bezpieczeństwem podróżujących czuwali policjanci.

Od piątku do poniedziałku na drogach powiatu olkuskiego doszło do 5 kolizji drogowych. Niezachowanie bezpiecznej odległości miedzy pojazdami, nieprawidłowe cofanie oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu, to główne przyczyny tych kolizji. Na szczęście w wyniku tych zdarzeń drogowych nikt nie poniósł obrażeń.  W tym czasie policjanci zatrzymali 1 nietrzeźwego kierowcę. Natomiast 19 04.br. podczas policyjnej akcji „Trzeźwość” prowadzonej na drogach powiatu olkuskiego policjanci skontrolowali ponad 1.400 pojazdów i ujawnili czterech nietrzeźwych kierowców. Rekordzista miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie i zatrzymany został w Sienicznie. Do takich akcji policjanci wykorzystują  zaawansowane technicznie urządzenia elektroniczne. W przypadku badania stanu trzeźwości kierujących pozwalają one na bardzo szybkie, kilkusekundowe badanie. Każdy patrol ruchu drogowego olkuskiej komendy, wyposażony jest w urządzenie typu, Alcosensor, Alcoquant lub Alcoblow.

Warto przypomnieć, że dopuszczalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u kierującego pojazdem w Polsce to 0,09 mg/l. Nieuchronność kontroli, konsekwencje finansowe, konsekwencje karne, w tym utrata uprawnień za jazdę pod wpływem alkoholu, powinny skłaniać kierowców do refleksji – czy warto ryzykować ? Najważniejsza jednak refleksja winna brzmieć – czy warto ryzykować utratę ludzkiego życia i zdrowia?