Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Pokaz filmu Skarga i spotkanie z reżyserem Jarosławem Mańką

Główna treść

Pokaz filmu Skarga i spotkanie z reżyserem Jarosławem Mańką

Wolbromskie Kino Radość zaprasza w piątek 9 maja o godz. 9 na projekcję filmu „Skarga” w reżyserii Jarosława Mańki. Przed projekcją twórca filmu opowie widzom o realizacji tego pierwszego w Polsce dokumentu poświęconego postaci królewskiego kaznodziei, żarliwego patrioty ks. Piotra Skargi.

Premiera filmowej ekranizacji losów wielkiego kaznodziei, nazywanego „prorokiem Polski”, miała miejsce pod koniec września 2012 r. w Krakowie. Sala kina Kijów wypełniła się wówczas po brzegi. O filmie wspominano w licznych mediach lokalnych i ogólnopolskich, a także w czasie kazań wygłaszanych w wielu kościołach oraz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Od tego czasu film prezentowany był w wielu dużych kinach w całej Polsce, miał także projekcję w Sejmie RP.

Zachęcamy wszystkich do skorzystania z niecodziennej okazji spotkania z reżyserem pochodzącym z Poręby Górnej, o którym pisaliśmy już kilkakrotnie i do zobaczenia dobrego filmu. Całkowity dochód z seansu będzie przeznaczony na sfinansowanie montażu kolejnego filmu Jarosława Mańki „Sprawiedliwi z lisiej nory”, poświęconego autentycznej historii wojennych losów rodziny Icchaka Szmuela Kołatacza: Zbiegli przed hitlerowskimi prześladowcami Żydzi ze Skały, którzy poprosili o schronienie w leśniczówce Romana i Genowefy Janczarskich w Wysocicach na kilka dni zostali w zorganizowanej dla nich kryjówce do końca wojny. Wszyscy przeżyli. Mieszkając w bunkrze pod kuchnią leśniczówki, słyszeli śmiechy Niemców wypoczywających po polowaniach…

Zapraszamy: Kino Radość w Wolbromiu: „Skarga” w reż. Jarosława Mańki, 9 maja godz. 9, cena biletu 5 zł.