Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Policja apeluje o zwracanie uwagi na osoby bezdomne

Główna treść

Policja apeluje o zwracanie uwagi na osoby bezdomne

Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Okres zimowy to czas, gdy policjanci zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki, czy klatki schodowe. Wraz z nadejściem niskich temperatur policjanci monitorują sytuację takich osób.

Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje – odnajdując takie osoby, zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Policjanci współpracują ze strażnikami miejskimi i innymi służbami, a także z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej i Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej. W szczególnych przypadkach zapewniają transport do przytuliska czy innego miejsca pomocy. Jest to szczególnie ważne, gdy niskie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia osób bezdomnych. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka.
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na każdą taką sytuację, kiedy życie i zdrowie drugiego człowieka może być zagrożone. Nie bądźmy więc obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997, aby uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.
Policja apeluje do mieszkańców powiatu olkuskiego o zgłaszanie miejsc, w których gromadzą się osoby bezdomne. Informacje taką można przekazać również przez Internet za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń, ma kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”.

KPP Olkusz.
Fot. Policja sprawdza pustostany